Tip 2 diyabetes mellitus'lu hastalarda glikolize hemoglobin (HbA1c)düzeyi ile aortik sertlik arasındaki ilişki
  1. Tez No: 949492
  2. Yazar: ERKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Diyabetes Mellitus (DM) dünyada en sık görülen hastalıklardan birisidir ve sıklığı giderek artmaktadır. Tip 2 DM kardiyovasküler hastalıklar için major risk faktörüdür ve DM'li hastalar artmış kardiyovasküler mortalite ve morbiditeye sahiplerdir. DM'da hızlanmış aterosklerozisin temelini hipertansiyon, hiperlipidemi, sigara gibi klasik risk faktörleri ile açıklamakta yetersiz kalınması nedeniyle diyabete özgü ek risk faktörlerine olan ilgi artmıştır. Kronik hiperglisemi ile ilişkili olan birçok mekanizma bu hızlanmış aterosklerozdan sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada amaç DM'li hastalarda uzun dönem glisemik kontrolün belirteci olan HbA1c seviyesi ile kardiyovasküler hastalıkların belirteci olan aortik sertlik arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Çalışmamıza kliniğimize başvuran Tip 2 DM'lu 100 hasta alındı. Hastalar HbA1c değerlerine göre 3 gruba ayrıldı (HbA1C değeri Grup I≤6 Grup II değeri 6-7 Gup III ≥7Gruplar). Gruplar epidemiyolojik ve laboratuvar parametreleri açısından karşılaştırıldı. Gruplar arasında açlık kan şekerleri, DM süresi ve oral antidiyabetik yada insülin kullanımında istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is one of the most common diseases worldwide, and its prevalence is increasing. Type 2 DM is a major risk factor for cardiovascular disease, and patients with DM have increased cardiovascular mortality and morbidity. Because the basis for accelerated atherosclerosis in DM remains insufficient to explain classical risk factors such as hypertension, hyperlipidemia, and smoking, interest in additional diabetes-specific risk factors has increased. Many mechanisms associated with chronic hyperglycemia are responsible for this accelerated atherosclerosis. The aim of this study was to determine the relationship between HbA1c levels, a marker of long-term glycemic control, and aortic stiffness, a marker of cardiovascular disease, in patients with DM. 100 patients with Type 2 DM who presented to our clinic were included in the study. Patients were divided into 3 groups according to their HbA1c values (HbA1C values ≤6 in Group I, 6-7 in Group II, and ≥7 in Group III).The groups were compared in terms of epidemiological and laboratory parameters. Statistically significant differences were found between the groups in terms of fasting blood sugar, duration of diabetes mellitus (DM), and oral antidiabetic or insulin use.