Sosyal bilgiler öğretiminde karakter eğitimi becerileri:BİLSEM örneğinde bir eylem araştırması
Character education skills in social studies teaching: An action research in the case of BİLSEM
- Tez No: 949505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, özel yetenekli ilkokul öğrencilerinin karakter gelişimini desteklemek amacıyla sosyal bilgiler öğretimine entegre edilen etkinlik temelli karakter eğitimi uygulamalarını inceleyen bir eylem araştırmasıdır. Araştırma, Malatya'daki Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM), devlet ve özel okullardan seçilen 10 gönüllü öğretmen ve 32 özel yetenekli 4. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, sosyal bilgiler dersleri içerisine dayanıklılık, cesaret ve azim gibi temel karakter becerilerini güçlendirmeyi amaçlayan zenginleştirilmiş etkinlikler entegre edilmiştir. Bu etkinlikler, hem öğrencilerin karakter becerilerindeki gelişimi hem de öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin bu süreçteki rolünü incelemek üzere tasarlanmıştır. Araştırma, uygulama odaklı eylem araştırması modeli benimsenerek yürütülmüştür. Öğretmen görüşmeleri, odak grup çalışmaları, sınıf içi gözlemler ve katılımcı geri bildirimleri gibi çeşitli nitel veri toplama yöntemleri kullanılarak, sürecin sistematik bir şekilde değerlendirilmesi sağlanmıştır. Toplanan veriler içerik ve tematik analiz yöntemleriyle incelenmiş, öğretmenler ve öğrencilerin deneyimleri derinlemesine değerlendirilmiştir. Bu süreçte, öğretmenlerin karakter eğitimi konusunda özgün öğretim ve değerlendirme stratejileri geliştirdiği, öğrencilerinse farkındalık, öz-düzenleme, üst düzey düşünme ve içsel motivasyon gibi becerilerinin belirgin şekilde güçlendiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, uygulama sürecinde aile desteğinde %8 oranında bir artış kaydedilmiş olup, bu bulgu ailelerin çocukların karakter gelişimindeki önemli bir unsur olduğunu ortaya koymuştur. Zenginleştirilmiş etkinlik temelli karakter eğitimi becerilerini geliştirme uygulamaları, hem öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri hem de öğrencilerin öğrenme deneyimleri üzerinde olumlu etkiler yaratmıştır. Çalışmanın bulguları, gelecekte sosyal bilgiler dersine entegre edilecek karakter eğitimi becerilerinin sistematik ve sürdürülebilir şekilde yapılandırılması için önemli bir akademik temel oluşturmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Karakter Eğitimi, Özel Yetenekli Öğrenciler, Sosyal Bilgiler Öğretimi, Etkinlik Temelli Öğretim, Biçimlendirici Değerlendirme, Dayanıklılık, Cesaret, Azim
Özet (Çeviri)
This study is an action research investigating activity-based character education practices integrated into social studies instruction to support the character development of gifted elementary school students. The research was conducted in Malatya with 10 volunteer teachers and 32 gifted fourth-grade students selected from Science and Art Centers (BİLSEM), public schools, and private schools. As part of the study, enriched activities aimed at strengthening fundamental character skills such as resilience, courage, and perseverance were incorporated into social studies lessons. These activities were designed to examine both students' character development and the role of teachers' professional competencies in this process. The study adopted an application-focused action research model. Various qualitative data collection methods, including teacher interviews, focus group discussions, classroom observations, and participant feedback, were employed to systematically evaluate the process. The collected data were analyzed using content and thematic analysis methods to gain an in-depth understanding of teachers' and students' experiences. Findings revealed that teachers developed unique instructional and assessment strategies for character education, while students showed significant improvement in skills such as self-awareness, self-regulation, higher-order thinking, and intrinsic motivation. Additionally, a 8% increase in family support was observed during the implementation process, highlighting the critical role families play in children's character development. Enriched activity-based character education practices were found to have positive effects on both teachers' professional competencies and students' learning experiences. The study's findings provide a strong academic foundation for systematically and sustainably structuring character education skills into future social studies curricula