Seramik sanatında eleştirel bir dil olarak parodi
Parody as a critical language in ceramic art
- Tez No: 949506
- Danışmanlar: PROF. KAAN CANDURAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, parodi kavramının seramik sanatı ile ilişkilendirildiğinde bir anlatım aracı olarak nasıl kullanılabileceğini araştırmaktadır. Genellikle edebiyat alanında kullanılan ve incelenen bir kavram olan parodi, özellikle postmodernizmle birlikte görsel sanatlarda da önemli bir anlatım biçimi olarak tercih edilmektedir. Ancak, seramik gibi hem çok uzun bir geçmişe sahip hem de çok yönlü bir sanatın, parodiyle sadece yakın zaman diliminde örneklerinin yer alması dikkat çekmiştir. Bu noktada, parodi kavramıyla seramik sanatı bir araya getirilerek, oluşabilecek kavramsal ve biçimsel olanakları, yapılan araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırmada öncelikle parodiyle ilişkili sanat eleştirisi, postmodernizm, disiplinlerarasılık, metinlerarasılık ve göstergelerarasılık karamlarına yer verilerek, parodiyle olan bağları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın devamında parodiyi de kapsayan mizah kavramı ve türleri hakkında genel bilgiler paylaşılarak, ardından parodi kavramı detaylarıyla incelenmiştir. Sanat çalışması raporu, nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüş olup, literatür taraması yapılarak veri toplanmış ve uygulama süreciyle de tamamlanmıştır. Uygulama bölümünde araştırmacı tarafından parodi odaklı seramik eserler üretilerek, hem içerik hem de biçim açısından değerlendirilmiştir. Buna göre parodinin sadece mizahi bir anlatım biçimi olmadığı, aynı zamanda eleştirel düşünceyi paylaşma ve de saygı sunma unsuru olduğu da belirtilerek, seramik sanatıyla uyum içinde kullanıldığı ortaya koyulmuştur. Seramik sanatı ve parodi kavramının ortak kullanımı her iki unusura da karşlılıklı kazanç sağladığı sonucuna ulaşılan araştırmada, böylesine disiplinlerarası bir birlikteliğin yeni söylemler için bir örnek olabileceğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the concept of parody can be used as a means of expression when associated with ceramic art. Parody, a concept generally used and studied in the field of literature, has become a significant form of expression in visual arts, especially with postmodernism. However, it is noteworthy that a form of art like ceramics, which has a very long history and a highly versatile structure, has only recently started including examples involving parody. At this point, the conceptual and formal possibilities that may emerge from combining the concepts of parody and ceramic art form the basis of the research. In the study, concepts such as art criticism, postmodernism, interdisciplinarity, intertextuality, and intersemiotics related to parody were first addressed, and their connection to parody was emphasized. In the following sections of the research, general information about the concept and types of humor, including parody, was shared, and then the concept of parody was examined in detail. The artistic research report was conducted using a qualitative research method. Data were collected through a literature review and completed with a practice-based process. In the application section, parody-oriented ceramic artworks were produced by the researcher and evaluated in terms of both content and form. Accordingly, it has been revealed that parody is not only a form of humorous expression but also a means of conveying critical thought and showing respect, and it is used in harmony with ceramic art. In this study, which concludes that the combined use of ceramic art and the concept of parody provides mutual benefit to both elements, it is also shown that such an interdisciplinary union can be an example for new discourses.