İntrakraniyal tümör rezeksiyonunda intraoperatif ultrason görüntülemeli ve görüntülemesiz operasyonların maliyet-etkililik analizi
Cost-effectiveness analysis of intraoperative ultrasound imaging and non-imaging operations in intracranial tumor resection
- Tez No: 949559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ÇINAROĞLU, PROF. DR. OKTAY GÜRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroşirürji, Sağlık Yönetimi, Neurosurgery, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İntraoperatif görüntüleme teknolojilerinden biri olan ve gerçek zamanlı tekrarlanabilir görüntüleme avantajı sunan intraoperatif ultrasonun (iUS) cerrahi iş akışlarına kolayca entegre olması, fonksiyonel eksikleri minimize etmesi ve diğer operasyon içi görüntüleme teknolojilerine göre ucuz olması beyin cerrahisi merkezlerinde yaygın kullanım alanı bulmasına olanak sağlamıştır. Temel amacı rezeksiyonun kapsamını güvenli şekilde üst düzeye çıkarmak olan iUS teknolojisi ayrıca cerrahın normal beyin dokusu ile tümör dokusu arasındaki ayrımı daha hassas bir şekilde yapmasına olanak tanıyarak operasyon sırasında oluşabilecek hata payını en aza indirir. Sonuç olarak iUS, hastanın bilişsel ve fonksiyonel durumlarını koruyarak ve iyileştirerek hastanın operasyon sonrasındaki yaşam kalitesini artırır. Bu kapsamda araştırmanın temel amacı, intrakraniyal kitleli hastalarda cerrahi rezeksiyonun iUS ile ve herhangi bir intraoperatif yardımcı kullanılmadan gerçekleştirilmesinin maliyet ve etkililiğini analiz etmektir. Çalışma amacı doğrultusunda bu çalışma analizleri iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada maliyetleri ve etkililik değerleri belirlenen iUS eşliğinde gerçekleştirilen operasyonların iUS olmadan gerçekleştirilen operasyonlara göre ilave maliyet etkililik oranı (İMEO) belirlenmiştir. İkinci aşamada ise hasta tarafından bildirilen yaşam kalitesi skorlarının sübjektif doğası ve maliyet girdilerindeki değişkenlik dikkate alınarak belirsizlikleri modellemek amacıyla bulanık mantık temelli maliyet etkililik analizi uygulanmıştır. Geri ödeme kurumu perspektifiyle gerçekleştirilen analiz bulgularına göre iUS kullanılmadan gerçekleştirilen operasyonların 103.094,16 TL maliyet ile 0,573 birim etkililik, iUS eşliğinde gerçekleştirilen operasyonların ise 97.659,51 TL maliyet ile 0,764 birim etkililik sağladığı tespit edilmiştir. iUS kullanımının İMEO ve bulanık İMEO değeri sırasıyla -28.477,37 TL ve -28.100,58 TL olarak belirlenmiş ve ilave maliyet etkililik düzleminde güneydoğu kadranında yer almıştır. Sonuç olarak cerrahi rezeksiyonda iUS kullanılmasının dominant bir strateji olduğu anlaşılmıştır. Araştırma iUS'un cerrahi operasyonlara entegrasyonunun klinik sonuçları iyileştirmekle birlikte maliyet etkili olarak sağlık sistemine uzun vadede sürdürülebilirlik kazandırma potansiyeline sahip olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca İMEO'nun deterministik temel dışında belirsizliğin modellendiği bulanık mantık ile hesaplanmasının maliyet ve etkililik sonuçları üzerindeki belirsizliği anlamlı şekilde azaltacağı öne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intraoperative ultrasound (iUS), which is one of the intraoperative imaging technologies and offers the advantage of real-time reproducible imaging, is easily integrated into surgical workflows, minimizes functional deficiencies and is cheaper than other intraoperative imaging technologies, allowing it to be widely used in neurosurgical centers. While its main purpose is to safely maximize the extent of resection, iUS technology also allows the surgeon to more precisely differentiate between normal brain tissue and tumor tissue, minimizing the margin of error that may occur during the operation. As a result, iUS improves the patient's quality of life after the operation by preserving and improving the patient's cognitive and functional status. In this context, the main objective of this study was to analyze the cost and effectiveness of performing surgical resection with iUS and without the use of any intraoperative assistants in patients with intracranial masses. In line with the purpose of the study, the analysis of this study was carried out in two stages. In the first stage, the incremental cost-effectiveness ratio (ICER) of operations performed with iUS was determined compared to operations performed without iUS, whose costs and effectiveness values were determined. In the second stage, fuzzy logic-based cost-effectiveness analysis was applied to model uncertainties, considering the subjective nature of patient-reported quality of life scores and the variability in cost inputs. According to the findings of the analysis performed from the perspective of the reimbursement institution, it was determined that operations performed without iUS provided 0.573 units of effectiveness with a cost of 103,094.16 TL, while operations performed with iUS provided 0.764 units of effectiveness with a cost of 97,659.51 TL. The ICER and fuzzy ICER value of iUS use were determined as -28,477.37 TL and -28,100.58 TL, respectively, and the additional cost was located in the southeast quadrant of the effectiveness plane. As a result, the use of iUS in surgical resection was found to be a dominant strategy. The study emphasizes that the integration of iUS into surgical operations has the potential to improve clinical outcomes and provide long-term sustainability to the healthcare system in a cost-effective manner. It was also suggested that the calculation of ICER using fuzzy logic modeling uncertainty, rather than a deterministic basis, would significantly reduce uncertainty over cost and effectiveness outcomes.