Dijital oyun ile desteklenen sanal atölye ortamlarına ilişkin lisans öğrencilerinin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the effect of developing a digital game supported virtual workshop environment on undergraduate students aesthetic perceptions and academic achievement
- Tez No: 949561
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi çeşitli alanlarda önemli etkiler göstermekte ve bu ilerleyiş beraberinde yenilikleri de getirmektedir. Teknolojik değişimler kültürden sanata, bilimden, sanayiye ve eğitime kadar nerdeyse hayatımızın her alanında izlerini göstermektedir. Bilgisayar, tablet ve telefon gibi araçların kullanımlarının yaygın hale gelmesi internete erişimin kolaylaşması sonucunda teknolojinin gündelik hayatımızın içine dahil olmasına yol açmıştır. Geçmiş zamanlarda veriyi işlemek için kullanılan medya araçları günümüzde eğlenmek, iletişim kurmak ve bilgi edinmek içinde kullanılmaktadır. Günümüzde eğitim ve teknolojinin eş zamanlı ilerlemesi eğitime birçok katkıda bulunmaktadır. Teknolojinin güncel kullanımı eğitimde geleneksel yöntemler yerine yeni öğrenim metotlarının kullanılmasına yol açmıştır. Eğitim ve öğrenimde ders içeriğinde kullanılan ve en etkili metotlardan birisi ise dijital oyunlardır. Dijital oyunlar, bilgi edinme sürecini hızlandırıp öğrenme sürecini desteklemektedir. Öğrencinin ders içi katılımını ve dersi özümsemesinde yardımcı bir nitelik taşımakta olup öğrencilerin motivasyonunu arttırmaktadır. Öğrencinin kendi potansiyelini arttırıp hayal gücü genişletmesine önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca öğrencilerin grup çalışmalarında iletişim ve işbirlikçi olma açısından gelişmeye teşvik etmektedir. Öğrencilerin kullandığı ders içi materyallerin daha akılda kalıcı olmasına ve öğrencinin kapsamlı bir şekilde kavramasına yardımcı bir rol oynamakta olup yeni deneyimler sunmaktadır. Bu araştırma, sanat ve tasarım fakültesindeki lisans düzeyindeki öğrenciler ile sanal atölye ortamında dijital oyunlar oynanarak yenilikçi öğrenim yöntemlerinin güncel eğitim yöntemlerine katkılarını görmek için gerçekleştirilmiştir. Eğitimde dijital oyunların öğrenciler üzerindeki rolü, etkisi, nitel araştırma yöntemleri ve yarı yapılandırılmış görüşme formları ile derinlemesine incelenmiştir. Bu yenilikçi yöntemler dijital oyunlar ile yeni kazanımlarının öğrenciler üzerindeki olumlu etkisini doğrulamayı hedeflemektedir. Bu araştırmada, bulunan bulgular eğitimde dijital oyunların kullanımı hakkında önemli bilgiler sunmakta olup bu alandaki yenilikçi uygulamalara farklı bir perspektif sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, rapid technological advancement has significant impacts across various fields, bringing forth innovations. Technological changes manifest themselves in almost every aspect of our lives, from culture to art, from science to industry, and from education to everyday life. The widespread computers, tablets, and phones, coupled with easier orld to the internet, has integrated technology into our daily lives. Media tools, which were previously used primarily for data processing, have now become a tools experienced by almost everyone, used not only for entertainment and but also for acquiring knowledge. The simultaneous progression of education and technology in today's world contributes to education in many ways. The current use of technology has led to the adoption of new learning methods in education instead of traditional methods. Traditional and new learning methods have merged to create a blended learning approach. One of the most effective mediums used in educational content is digital games. Digital games accelerate the process of acquiring knowledge and support the learning process. They possess a quality that assists in increasing student participation in class and understanding the lesson, thereby boosting student motivation. They play an important role in enhancing students' potential and expanding their imagination. Additionally, they encourage students to develop communication and collaborative skills in group work. They also contribute to making the learning materials used by students more memorable and aiding in comprehensive understanding, providing new experiences. This research was conducted to examine the contributions of innovative learning methods to current educational methods by playing digital games in a virtual workshop environment with undergraduate students in an art and design faculty. The role and impact of digital games on students were examined in depth using qualitative research methods and semi-structured interview forms. These innovative methods aim to validate the positive effects of digital games on students and their new acquisitions. The findings of this research provide important information about the use of digital games in education and aim to provide a different perspective on innovative practices in this field.