Diri fay hattına uzaklığına göre halk kütüphaneleri için deprem riskinin coğrafi bilgi sistemleri ile belirlenmesi
A study on determining earthquake risk levels supported by geographic information systems for public libraries located on active fault lines
- Tez No: 949568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Afetlerin yıkıcı etkilerinin yalnızca fiziksel değil, toplumsal ve kültürel alanlarda da ciddi sonuçlar doğurduğu bir gerçekliktir. Bu bağlamda, halk kütüphaneleri gibi kamusal bilgi merkezlerinin afetlere karşı dayanıklılığı, hem kültürel mirasın korunması hem de afet sonrası toplumsal iyileşme süreçleri açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, Türkiye'deki halk kütüphanelerinin aktif fay hatlarına yakınlıklarıyla hasar durumları arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. İlk aşamada, 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrasında etkilenen 11 ildeki kütüphanelerin hasar verileri incelenmiş; ikinci aşamada ise ülke genelindeki 975 halk kütüphanesinin fay hatlarına uzaklıklarına göre potansiyel risk düzeyleri belirlenmiştir. Coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile yapılan mekânsal analizler ve istatistiksel testler, özellikle yıkıma uğrayan kütüphanelerin fay hatlarına daha yakın mesafelerde konumlandığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bina özellikleri ve zemin yapısı gibi etkenlere dair veri eksikliği, modelin açıklayıcılığını sınırlandırmaktadır. Elde edilen bulgular, afet öncesi risk planlamasında CBS'nin etkin bir araç olduğunu göstermekte; halk kütüphanelerinin afet yönetim stratejilerine entegre edilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, kütüphanelerin sadece bilgi sunan değil, afet sonrası barınma, dayanışma ve ruhsal iyileşme işlevleriyle toplumun direnç noktalarından biri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is a fact that the destructive effects of disasters result not only in physical damage but also in severe social and cultural consequences. In this context, the resilience of public libraries, as public information centers, is of critical importance for both the preservation of cultural heritage and the post-disaster recovery processes. This study analyzes the relationship between the proximity of public libraries in Türkiye to active fault lines and their damage status. In the first phase, damage data from libraries in 11 provinces affected by the 2023 Kahramanmaraş earthquakes were examined; in the second phase, potential risk levels of 975 public libraries across the country were determined based on their distances to fault lines. Spatial analyses and statistical tests conducted using Geographic Information Systems (GIS) revealed that the libraries that were destroyed were mostly located in closer proximity to fault lines. However, the explanatory power of the model is limited due to the lack of data on building characteristics and ground conditions. The findings show that GIS is an effective tool in pre-disaster risk planning and emphasize the necessity of integrating public libraries into disaster management strategies. This study demonstrates that libraries are not only places for providing information but also serve as points of shelter, solidarity, and psychological recovery in the aftermath of disasters, making them one of the society's key points of resilience.