Comparison of two artillery weapon system by using life cycle cost technique
Topçu silah sistemlerinin ömür devir maliyet yöntemi kullanılarak karşılaştırılması
- Tez No: 94958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ŞİMGA MUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Topçu Silah Sistemlerinin Ömür Devir Maliyet Yöntemi Kullanılarak Karşılaştırılması A.Olcay KÜÇÜKTEPE BİLKENT ÜNİVERSİTESİ Yüksek Lisans Tezi, İşletme Fakültesi Tez Danışmanı: Doç. Dr. Can Şımga-Mugan Temmuz 2000, 77 Sayfa Yapılan bu çalışma ile iki topçu silah sisteminin ömür devir maliyet yöntemi kullanılarak karşılaştırılması esas alınmıştır. Karşılaştırmada sadece maliyetler dikkate alınmış olup silah etkinliklerinin benzer olduğu kabul edilmiştir. Bu sistemlerden ilki SP2000 veya Modern Kundağı Motorlu Top olarak tanımlanan ve ülkemizde tasarlanıp üretimi planlanan bir sistemdir. Diğer sistem ise Amerika Birleşik Devletlerinin ana topçu silahı olan M109 Paladin'dir. Bu çalışmanın esas amacı halen kullanılan ve satın alma maliyetleri dikkate alınarak yapılan seçim yönteminin dezavantajlarını ortaya koymaktır. Çünkü yapılan incelemelerde esas maliyet faktörlerinin sistemlerin bir süre kullanımı sonucunda ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bunlardan bazıları işletme ve bakım ııımaliyetleridir. Bundan dolayı ömür devir maliyet yöntemi, maliyetler ortaya çıkmadan gerçek maliyetleri tahmin etmede kullanılan yöntemlerden bir tanesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada ömür devir maliyetinin tanımı, tarihi ve gelişimi anlatılmakta ve ömür devir maliyetinin hesaplanmasında kullanılan bir model ortaya konulmaktadır. Bu model kullanılarak topçu silah sistemlerinin maliyetleri hesaplanarak mukayeseleri maliyetler esas alınarak yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
BILKENT UNIVERSITY Abstract COMPARISON OF ARTILLERY WEAPON SYSTEM BY USING LIFE CYCLE COST TECHNIQUE by OLCAY KÜÇÜKTEPE Advisor : Assoc. Prof. Can Şimga- Mugan Department of Business Administration This thesis presents the use of life cycle cost technique. By using this technique, two different artillery weapon systems is compared on cost base. One of the systems is called SP2000 or Modern Self - Propelled Gun and design, and will be produced in Turkey; and the other system is called M109 Paladin, main artillery system in the U.S army. Main purpose of the study is to show the disadvantages of the selection system that depends on the initial cost only. The main cost items occur after some period of the life of the system. Maintenance or the operation cost of the systems will be the major cost item in the life of the system. Therefore the life cycle cost technique is one of the tools for estimating the true cost of the system before the costs occur. In this thesis, the definition and the history and theimprovement of the technique are given, and a model is presented for life cycle cost calculation. By using this model the life cycle cost of two systems are calculated; and based on this calculation a comparison of the system is done on the cost base. 11