Cumhuriyet Dönemi Türkiye'sinde Kur'an öğretimi ve kıraat alanında önemli isimler -Hasan Akkuş ve Muhammed Tevfik Mollamehmetoğlu örneği-
Important names in the field of Quran teaching and qira'at in Republican Period Turkey -Hasan Akkuş and Muhammed Tevfik Mollamehmetoğlu-
  1. Tez No: 949590
  2. Yazar: TUĞBA CANSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet'in ilk döneminde Türkiye'de Kur'ân ve kıraat eğitiminin seyri ile bu alanda hizmet etmiş önemli şahsiyetlerin ilmî mirasını ele almak amacıyla hazırlanmıştır. Özellikle kıraat ve tecvid ilminin yaşatılmasında etkili olmuş Hafız Hasan Akkuş ve Hafız Muhammed Tevfik Mollamehmetoğlu'nun hayatları, eğitim faaliyetleri, okuyuş tarzları ve Kur'an öğretimine dair görüşleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Tez giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında kıraat eğitiminin genel durumu, dönemin sosyal ve kurumsal şartları çerçevesinde değerlendirilmiş; bu dönemde öne çıkan kıraat âlimleri ile tecvid alanında kaleme alınan eserler tanıtılmıştır. Bu sayede, kıraat geleneğinin söz konusu dönemde hangi imkân ve zorluklar içerisinde sürdürüldüğü ortaya konmuştur. İkinci ve üçüncü bölümlerde, Hafız Hasan Akkuş ve Hafız Muhammed Tevfik Mollamehmetoğlu'nun biyografileri, ilmî kişilikleri ve Kur'ân eğitimine katkıları analiz edilmiştir. Her iki şahsiyetin de Kur'ân öğretimi ve kıraat ilminin hem muhafazasında hem de aktarımında oynadığı roller, örnek uygulamalar ve talebe yetiştirme usulleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu tez, modern Türkiye'de Kur'ân öğretimi ve kıraat ilminin gelişim sürecine dair önemli bir döneme ışık tutmakta; bireysel çabaların bu alandaki süreklilik açısından taşıdığı önemi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared with the aim of discussing the course of Qur'an and Qira'at education in Turkey in the first period of the Republic and the scientific heritage of important figures who served in this field. In particular, the lives of Hafiz Hasan Akkuş and Hafiz Muhammed Tevfik Mollamehmetoğlu, who were effective in keeping the science of qiraat and tajweed alive, their educational activities, their reading styles and their views on Qur'an teaching are examined in detail. The thesis consists of an introduction, three main chapters and a conclusion. In the first part of the thesis, the general situation of Qira'at education during the foundation years of the Republic is evaluated within the framework of the social and institutional conditions of the period, and the prominent Qiraat scholars and works written in the field of tajweed are introduced. In this way, the opportunities and difficulties under which the Qira'at tradition was maintained in this period were revealed. In the second and third chapters, the biographies of Hafiz Hasan Akkuş and Hafiz Muhammed Tevfik Mollamehmetoğlu, their scholarly personalities and their contributions to Qur'anic education are analyzed. The roles of both figures in both the preservation and transmission of Qur'anic teaching and the science of qiraat are evaluated within the framework of exemplary practices and methods of training students. This thesis sheds light on an important period in the development process of Qur'anic teaching and the science of qiraat in modern Turkey and reveals the importance of individual efforts in terms of continuity in this field.