İlkokul 4. sınıf düzeyinde on kök değerin varlığının ders materyalleri ve öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Examination of the existence of ten root values ın primary school 4th grade level ın line with course materials and teachers' opinions
- Tez No: 949589
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf düzeyindeki ders materyallerinde yer alan on kök değerin dağılımını belirlemek ve ilkokul öğretmenlerinin değerler eğitimi hakkındaki görüşlerini saptamaktır. Bu hedefe ulaşabilmek için nitel bir araştırma yöntemi olan durum çalışması (case study) tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında, verilerin toplanmasında iki farklı teknik kullanılmıştır. İlk olarak, ilkokul 4. sınıf ders materyallerinin on kök değer açısından incelenmesi amacıyla doküman analizi tekniği kullanılmış; ikinci olarak ise öğretmenlerin değerler eğitimi ile ilgili görüşlerini almak için görüşme tekniği uygulanmıştır. Ders materyallerinin seçimi aşamasında, ilkokul 4. sınıf düzeyine ait ders kitapları, çalışma kitapları ve e-kitaplar incelenmiştir. Öğretmen görüşmelerinde ise, farklı sosyoekonomik düzeylere sahip okullardan, farklı kıdem ve cinsiyetlerdeki 20 öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla görüşler toplanmıştır. Ders materyallerine yönelik elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz, öğretmen görüşmelerinden elde edilen verilerde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın doküman incelemesi ile elde edilen verilerinin sonucunda, on kök değer sıklığının en çok Türkçe ve sosyal bilgiler ders materyallerinde olduğu; en çok rastlanılan vatanseverlik ve özdenetim kök değerleriyken; en az ise sabır ve dürüstlük kök değerlerinin yer aldığı görülmektedir. Bu durum bazı ders materyallerinde on kök değerin aktarımının yoğun olduğunu ve ders materyallerinin tümünün kök değerler açısından yeterince kapsamlı olmadığını, en çok ve en az kullanılan değerler arasında büyük bir fark olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerde, öğretmenlerin büyük bir kısmı değerler eğitiminin, öğrencilerin karakter gelişimi ve toplumsal düzenin sağlanması açısından önemli olduğunu belirtmiş, ancak yalnızca okulda verilen değerler eğitiminin yeterli ve etkili olmadığı görüşünü dile getirmişlerdir. Çoğu öğretmen, aile katılımı olmadan okulda verilen değerler eğitiminin öğrencilerin davranışlarına yansımasının sınırlı olacağını vurgulamıştır. Ayrıca, öğretmenler, değerler eğitiminin en büyük sorununu aile katılımının eksik olmasına bağlamışlardır. Öğretmenlerin büyük bir kısmı, değerler eğitimi sürecinde en çok örnek olay yöntemini kullandıklarını ve bu yöntemle günlük yaşamdan örnekler sunduklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin büyük bir kısmı, on kök değerinin gerekli olduğunu kabul etmekle birlikte, eğitim programlarında başka değerlerin de yer alması gerektiğini dile getirmiştir. Elde edilen bulgular doğrultunda öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the distribution of ten root values in primary school 4th grade course materials and to determine the opinions of primary school teachers on values education. In order to achieve this goal, a qualitative research method, case study, was preferred. Two different techniques were used in collecting data within the scope of the research. First, document analysis technique was used to examine primary school 4th grade course materials in terms of ten root values; secondly, interview technique was applied to obtain the opinions of teachers on values education. In the selection phase of course materials, primary school 4th grade course books, workbooks and e-books were examined. In the teacher interviews, opinions were collected from 20 teachers with different seniority and gender from schools with different socioeconomic levels through a semi-structured interview form. Descriptive analysis was used in the analysis of the data obtained regarding the course materials, and content analysis method was used in the data obtained from the teacher interviews. As a result of the data obtained through the document review of this research, it is seen that the frequency of the ten root values is highest in Turkish and social studies course materials; the most common root values are patriotism and self-control; and the least common root values are patience and honesty. This situation shows that the transfer of the ten root values is intense in some course materials and that not all course materials are comprehensive enough in terms of root values, and that there is a big difference between the most and least used values. In the interviews conducted with the teachers, the majority of the teachers stated that values education is important in terms of students' character development and ensuring social order, but they expressed the opinion that values education given only at school is not sufficient and effective. Most teachers emphasized that the reflection of values education given at school without family participation will be limited on students' behaviors. In addition, the teachers attributed the biggest problem of values education to the lack of family participation. The majority of the teachers stated that they mostly used the case study method in the values education process and provided examples from daily life with this method. While the majority of the teachers accepted that the ten root values were necessary, they stated that other values should also be included in the education programs. Suggestions were made in line with the findings obtained.