Okul müdürleri ile milli eğitim müdürlükleri arasındaki öğrenmeye dayalı ilişkilerin sistem bağlantıları açısından incelenmesi
An analysis of learning-based relationships between school principals and national education directorates from the perspective of system connections
- Tez No: 949600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KONAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürleri arasındaki öğrenmeye dayalı ilişkilerin sistem bağlantıları açısından türlerini, hangi yollarla kurulduğunu, nasıl işlediğini ve yansımalarının neler olduğunu belirlemektir. Bu araştırmada nitel araştırma modeli çerçevesinde fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kocaeli ilinde, 2024-2025 eğitim öğretim yılında eğitim kurumlarının farklı kademelerinde görev yapan okul müdürleri, okul müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri oluşturmaktadır. Araştırma için katılımcıların belirlenmesinde, amaçlı örneklem kapsamında yer alan kartopu örnekleme ve ölçüt örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Kartopu örnekleme yöntemi için referans kişiler, il milli eğitim müdürlüğündeki eğitim yöneticileri olarak belirlenmiştir. Eğitim yöneticilerinden alınan bilgiler doğrultusunda belirlenen ilçe milli eğitim müdürleri ile görüşme gerçekleştirilmiştir. İlçe milli eğitim müdürlerinin referansları ile de okul müdürlerine ulaşılmıştır. Ölçüt örnekleminin kullanım kriterleri ise yöneticilerin görev süresinin 3 yıl aynı ilçede çalışması olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen anket ve görüşme formları kullanılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde, görüşme sonucunda elde edilen ses kayıtlarına metin biçimi verilmiş ve anket verileri ile birlikte deşifre edilmiştir. Anket ve görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılarak bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, sistem bağlantılarının işlevsel olmasının yöneticiler arasında erişilebilir olma, etkileşimde bulunma, anlamlı deneyimler edinme, başkalarıyla etkileşim ve insanlara değer verme olgularıyla ilişkilendirilebileceğini göstermektedir. İletişim ve etkileşimi etkileyen hiyerarşik yapının, sistem bağlantılarının çalışması ve işlemini yerine getirmesi için etkili bir unsur olduğu belirlenmiştir. Yöneticiler arasındaki sistem bağlantıları mekanizmasının, okulun öğrenen örgüt dönüşümünü desteklediği ve potansiyelini yükselttiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the types of learning-based relationships between district directors of national education and school principals in terms of system connectıons, the ways in which they are established, how they function and what their reflections are. In this study, phenomenological design was used within the framework of qualitative research model. The study group consisted of school principals, vice principals, and district directors of national education working at different levels of educational institutions in Kocaeli province during the 2024-2025 academic year. In determining the participants for the research, snowball sampling and criterion sampling methods, which fall under purposive sampling, were utilized. The reference individuals for the snowball sampling method were determined as the education administrators at the Provincial Directorate of National Education. Based on the information obtained from these administrators, interviews were conducted with district directors of national education. Through the references provided by the district directors, school principals were also reached. The criterion for using criterion sampling was defined as the administrators having served for at least three years in the same district. Survey and interview forms, developed based on expert opinions, were used as data collection tools in this study. In obtaining the research data, the audio recordings obtained as a result of the interviews were transcribed into text form and decoded together with the survey data. The data obtained from the surveys and interviews were analyzed using content analysis and descriptive analysis methods to arrive at the findings. The results of the study indicate that the functionality of system linkages can be associated with accessibility, meaningful interaction, gaining significant experiences, interacting with others, and valuing people among administrators. The hierarchical structure that affects communication and interaction was emphasized as an effective factor for the operation and functionality of system linkages. It was determined that the system linkages mechanism among administrators supports the transformation of schools into learning organizations and enhances their potential.