Türkiye'deki Malezyalı öğrencilerin kültürel uyum sorunları: Nitel bir araştırma
Sociocultural adaptation problems of Malaysian students in Turkiye: A qualitative study
- Tez No: 949602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ CAN ALKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Eğitimin uluslararasılaşması, uzun süredir öğrencilerin yurtdışında eğitim alma yönündeki eğilimlerini etkilemekte ve bu yönde onları teşvik etmektedir. Her ülkenin kendi eğitim sistemi olmasına rağmen, çeşitli itici ve çekici faktörler nedeniyle birçok birey yabancı ülkelerde eğitim görmeyi arzulamaktadır. Bu ülkeler arasında Türkiye, uluslararası öğrencilere aktif olarak ev sahipliği yapan ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Fakat, yurtdışında eğitim almak fazla fayda sunarken, uluslararası öğrenciler özellikle sosyo-kültürel adaptasyon açısından önemli zorluklarla karşılaşmaktadır. Sosyo-kültürel uyum, bir kişinin yeni bir kültürde yaşamak ve etkili bir şekilde etkileşim kurmak için gerekli olan sosyal ve kültürel becerileri ne kadar iyi öğrendiğini ifade etmektedir. Genellikle davranış, okul performansı ve sosyal etkileşimler aracılığıyla ölçülmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de iki yıldan fazla süredir yaşayan Malezyalı öğrencilere odaklanarak, yaşadıkları kültürel farklılıkları ve karşılaştıkları uyum sorunlarını araştırmaktadır. Bu çalışmanın amaçları, Malezyalı öğrencilerin perspektifinden Malezya ve Türk toplumları arasındaki kültürel farklılıkları tespit etmek ve karşılaştıkları sosyo-kültürel uyum zorluklarını incelemektir. Çeşitli şehirlerden ve eğitim geçmişlerinden gelen 19 katılımcının dahil olduğu nitel yöntem kullanılmıştır. Veriler iki teknikle toplanmıştır: bire bir görüşmeler ve odak grup görüşmeleri. Katılımcılara, kişisel deneyimlerini daha rahat ifade edebilmeleri için tercih ettikleri görüşme formatını seçme imkânı sunulmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları bir kılavuz olarak kullanılmıştır. Tüm görüşmeler ses kaydına alınmış, ardından yazıya aktarılmış ve tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bulguların geçerliliğini ve güvenilirliğini artırmak için üçgenleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada kültürleşme ve kültür şoku teorilerinin desteğiyle kültürlerarası adaptasyon teorisi analiz için rehber olarak kullanılmıştır. Temalar, dil, eğitim sistemleri, dini uygulamalar, mutfak ve beslenme, jestler, kutlamalar, teknoloji ve günlük davranışlar dahil olmak üzere çeşitli kültürel farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Bu farklılıklar, dil engelleri, akademik zorluklar, kültür şoku, bürokrasi sorunlar, ruh sağlık zorlukları, ev hasreti, ayrımcılık ve gelir kaygılar gibi bir dizi uyum zorluğuna yol açmıştır. İlk yıl çoğu katılımcı için özellikle zorlayıcı olmuştur. Bazıları yıllar içinde uyum sağlarken, diğerleri hala uyum sağlama sürecindedir.
Özet (Çeviri)
The internationalization of education has significantly influenced student mobility, prompting increasing numbers of individuals to pursue academic opportunities abroad. This global trend has intensified competition among host countries seeking to attract international students. Despite distinct national education systems, many students are drawn to studying overseas due to various push and pull factors. Turkiye ranks among the top ten host countries globally, actively welcoming international students. However, alongside its many benefits, international education presents a range of challenges, particularly in terms of socio-cultural adaptation. This form of adjustment pertains to the extent to which individuals acquire the cultural and social competencies necessary to function effectively in a new cultural context, typically assessed through behavioral patterns, academic performance, and social interactions. This study examines the experiences of Malaysian students residing in Türkiye for over two years, with the objective of identifying perceived cultural differences between Malaysian and Turkish societies and analyzing the socio-cultural adaptation challenges faced by these students. A qualitative research design was adopted, involving 19 participants from diverse educational backgrounds and geographical locations. Data were gathered through individual interviews and focus group discussions and semi-structured interview questions were employed to guide data collection. All interviews were audio-recorded, transcribed, and analyzed using thematic analysis. To enhance the validity and reliability of the findings, triangulation techniques were utilized. The analytical framework was informed by cross-cultural adaptation theory, supported by acculturation and culture shock theories. The themes revealed several cultural differences in language, education systems, religious practices, cuisine, nonverbal communication, celebratory customs, technological integration, and daily social norms. These differences contributed to various adaptation challenges, including language barriers, academic difficulties, culture shock, administrative issues, psychological distress, homesickness, experiences of discrimination, and financial constraints. The first year was particularly demanding, with varying degrees of adaptation observed among participants over time.