Ambliyopi tanılı hastalarda uygulama tabanlı okulomotor, seçiçi dikkat, el-göz koordinasyonu egzersizlerinin dinamik ve statik denge üzerine etkisi
The effect of app-based oculomotor, selective attention, hand-eye coordination exercises on dynamic and static balance in patients with amblyopia
- Tez No: 949632
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göz Hastalıkları, Kulak Burun ve Boğaz, Eye Diseases, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMBLİYOPİ TANILI HASTALARDA UYGULAMA TABANLI OKULOMOTOR, SEÇİCİ DİKKAT VE EL-GÖZ KOORDİNASYONU EGZERSİZLERİNİN STATİK VE DİNAMİK DENGE ÜZERİNE ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışma, ambliyopi tanılı çocuklarda uygulama tabanlı okulomotor, seçici dikkat ve el-göz koordinasyonu egzersizlerinin statik ve dinamik denge üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya 7–13 yaş aralığında toplam 29 çocuk dâhil edildi. Katılımcılar, ambliyopi tanılı bireylerden oluşan Grup I ve yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı bireylerden oluşan Grup II olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup I'e, 6 ay süresince AmblyoPlay® tabanlı görsel rehabilitasyon protokolü uygulandı. Bu grup, müdahale öncesi ile 1., 3. ve 6. aylarda; görme keskinliği, stereopsis, okulomotor fonksiyonlar, motor beceriler (BOT-2) ve denge performansı açısından değerlendirildi. Grup II'de ise çalışma başında ve 6. ayda VNG, BOT-2 ve DOT testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EFFECTS OF APP-BASED OCULOMOTOR, SELECTIVE ATTENTION, AND HAND-EYE COORDINATION EXERCISES ON STATIC AND DYNAMIC BALANCE IN PATIENTS WITH AMBLYOPIA This study aimed to evaluate the effects of app-based oculomotor, selective attention, and hand-eye coordination exercises on static and dynamic balance in children diagnosed with amblyopia. A total of 29 children aged 7–13 years were included. Participants were divided into two groups: Group I (children with amblyopia) and Group II (healthy controls matched for age and sex). Group I underwent a six-month visual rehabilitation program using AmblyoPlay®. Assessments were conducted at baseline and at the 1st, 3rd, and 6th months, including visual acuity (Snellen/ETDRS), stereopsis (Titmus Stereotest), oculomotor functions (videonystagmography), motor skills (BOT-2), and balance performance (Computerized Dynamic Posturography – CDP). Group II was assessed with VNG, BOT-2, and CDP at baseline and at month 6.