Tiyoasedamid ile indüklenen kronik karaciğer fibrozisinde malus sylvestris ekstratının koruyucu etkinliğinin araştırılması
Investigation of the protective effectiveness of malus sylvestris extract on thioacetamide-induced chronic liver fibrosis
  1. Tez No: 949674
  2. Yazar: MEHMET SAİT ÇAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZABİT YENER, DOÇ. DR. KENAN YILDIZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Malus sylvestris'in (MS) etanol ekstraktının, tiyoasetamid (TAA) ile deneysel olarak oluşturulan karaciğer fibrozisine karşı koruma kapasitesi histopatolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal yöntemlerle araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan toplam 24 sıçan; Kontrol, MS, TAA ve TAA+MS şeklinde 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu ratlar normal pelet yemi ile beslenirken, MS grubuna hergün 200 mg/kg MS ekstresi orogastrik; TAA grubuna haftada 3 kez 100 mg/kg dozda TAA ip; TAA+MS grubana hergün 200 mg/kg MS ekstresi orogastrik ve haftada 3 kez 100 mg/kg dozda TAA ip olarak verildi. Bir ay sürdürülen deneme sonunda nekropsi yapılan ratların karaciğerlerinden alınan doku örnekleri histopatolojik olarak, kan ve karaciğer doku örnekleri biyokimyasal olarak analiz edilmiştir. Yapılan biyokimyasal analizler sonucunda; kontrol ve MS grubu ratlarda AST değerleri açısından anlamlı farklılık bulunmazken, TAA grubunda AST düzeyinin diğer gruplara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. TAA+MS grubundaki AST değerinin kontrol ve MS grubuna göre anlamlı şekilde yüksek, ancak TAA grubundaki AST değerine göre ise anlamlı şekilde düşük olduğu saptandı. ALT değerleri incelendiğinde; TAA grubunda ALT değerinde anlamlı şekilde artış gözlenirken, TAA+MS grubunda ALT düzeyinin kontrol ve MS gruplarına kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu, ancak TAA grubuyla anlamlı bir fark göstermediği tespit edilmiştir. HDL değerleri incelendiğinde; kontrol ve MS grubu ratlarda HDL düzeyinin diğer gruplara kıyasla anlamlı şekilde yüksek, TAA+MS grubunda HDL düzeyinin TAA grubuna göre daha yüksek, Kontrol ve MS grubuna göre daha düşük olduğu saptandı. Bu sonuçlar, MS ekstresinin TAA+MS grubunda HDL düzeyinde artışa neden olduğunu göstermektedir. LDL değerleri incelendiğinde; kontrol ve MS grupları arasında anlamlı bir fark bulumazken, TAA grubunda LDL düzeyinin anlamlı şekilde yüksek (p˂ 0,05), TAA+MS grubunda LDL düzeyinin TAA grubuna göre anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü. Serumda TAS ve SOD düzeyleri değerlendirildiğinde; TAA grubunda TAS ve SOD düzeylerinin diğer gruplara kıyasla anlamlı şekilde düşük, TAA+MS grubunda ise TAA grubuna kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu saptandı. TOS düzeyleri değerlendirildiğinde; TAA grubunda diğer gruplara kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu, TAA+MS grubunda ise MS takviyesinin TAA grubuna kıyasla TOS düzeylerini anlamlı şekilde düşürdüğü görülmüştür. TAA uygulamasının sıçanlarda kaspaz-3 ve hidroksiprolin seviyelerini anlamlı düzeyde artırdığı; MS uygulamasının, kaspaz-3 ve hidroksiprolin seviyelerinde TAA+MS grubunda anlamlı düzeyde düşüşe neden olduğu, kontrol ve MS gruplarında ise kaspaz-3 ve hidroksiprolin seviyeleri arasında ise anlamlı bir fark oluşturmadığı gözlemlendi. Doku örneklerinde TAS seviyeleri değerlendirildiğinde; TAA grubunda TAS seviyesinin kontrol ve MS gruplarına kıyasla belirgin bir şekilde azaldığı, ancak MS uygulamasının TAA+MS grubunda kısmen de olsa (p> 0,05) artışa neden olduğu görüldü. TAA grubunda doku TOS seviyelerinin, kontrol ve MS gruplarına kıyasla belirgin bir şekilde yüksek olduğu, ancak MS uygulamasının TAA+MS grubunda TOS seviyelerini azaltığı görüldü (p˂ 0,05). Doku SOD değerleri incelendiğinde; TAA grubunda diğer gruplara kıyasla anlamlı düzeyde düşük olduğu (p˂ 0,05), ancak MS uygulamasının SOD değerlerini TAA+MS grubunda anlamlı düzyde (p˂ 0,05) artırdığı görüldü. Dokuda kaspaz-3 ve hidroksiprolin seviyeleri incelendiğinde; TAA uygulamasının anlamlı düzeyde artışa neden olduğu, ancak MS uygulamasının TAA+MS grubunda anlamlı düzeyde düşüşe neden olduğu dikkati çekti (p˂ 0,05). Karaciğer doku örneklerinin histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak değerlendirmesinde; TAA grubunda gözlenen belirgin dejeneratif-nekrotik ve fibrotik değişikliklerin, MS uygulamasıyla TAA+MS grubunda anlamlı düzeyde azaldığı saptanmıştır. Bu sonuçlar, tiyoasedamid ile oluşturulan karaciğer fibrozisinde malus sylvestris ekstratının fibrotik değişikliklere karşı koruyucu etkinliğe sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective capacity of the ethanol extract of Malus sylvestris (MS) against thioacetamide (TAA)-induced experimental liver fibrosis was investigated using histopathological, immunohistochemical, and biochemical methods. A total of 24 rats were used in the study and randomly divided into four groups: Control, MS, TAA, and TAA+MS. While the Control group rats were fed a standard pellet diet, the MS group received 200 mg/kg MS extract orally once daily; the TAA group was administered 100 mg/kg TAA intraperitoneally three times a week; and the TAA+MS group received both treatments 200 mg/kg MS extract orally once daily and 100 mg/kg TAA intraperitoneally three times a week. At the end of the one-month experimental period, necropsy was performed, and liver tissues were collected for histopathological analysis, while blood and liver tissue samples were subjected to biochemical evaluation. Biochemical analysis revealed no significant difference in AST levels between the Control and MS groups, whereas the TAA group showed a significantly elevated AST level compared to all other groups. In the TAA+MS group, AST levels were significantly higher than in the Control and MS groups but significantly lower than in the TAA group. Analysis of ALT levels showed a significant increase in the TAA group. In the TAA+MS group, ALT levels were significantly higher compared to the Control and MS groups; however, there was no significant difference compared to the TAA group. Regarding HDL levels, the Control and MS groups exhibited significantly higher HDL levels than the other groups. The TAA+MS group showed higher HDL levels compared to the TAA group but lower levels compared to the Control and MS groups. These results suggest that MS extract increased HDL levels in the TAA+MS group.Evaluation of LDL levels revealed no significant difference between the Control and MS groups. However, LDL levels were significantly elevated in the TAA group (p < 0.05), while the TAA+MS group showed a significant reduction compared to the TAA group. Serum TAS and SOD levels were significantly lower in the TAA group than in the other groups, whereas these levels were significantly higher in the TAA+MS group compared to the TAA group. TOS levels were significantly elevated in the TAA group relative to the other groups, but MS supplementation in the TAA+MS group significantly reduced TOS levels compared to the TAA group. TAA administration led to significant increases in caspase-3 and hydroxyproline levels in rats. In contrast, MS administration in the TAA+MS group significantly reduced these levels. No significant differences in caspase-3 and hydroxyproline levels were observed between the Control and MS groups. Tissue TAS levels were significantly decreased in the TAA group compared to the Control and MS groups, whereas MS administration in the TAA+MS group led to a partial (p > 0.05) increase in TAS levels. Tissue TOS levels were significantly higher in the TAA group than in the Control and MS groups, but MS treatment significantly reduced these levels in the TAA+MS group (p < 0.05). Tissue SOD levels were significantly lower in the TAA group than in the other groups (p < 0.05), while MS administration significantly increased SOD levels in the TAA+MS group (p < 0.05). Tissue levels of caspase-3 and hydroxyproline were also significantly elevated by TAA treatment, whereas MS administration in the TAA+MS group significantly reduced these levels (p < 0.05). Histopathological and immunohistochemical evaluation of liver tissue samples revealed that the marked degenerative, necrotic, and fibrotic changes observed in the TAA group were significantly reduced in the TAA+MS group following MS administration. These findings indicate that Malus sylvestris extract exhibits protective efficacy against fibrotic changes in TAA-induced liver fibrosis.