Sağlık alanında öğrenim gören lisans öğrencilerinin ekonomi okur yazarlıklarının karşılaştırıldığı bir araştırma: İstanbul ili örneği
  1. Tez No: 949673
  2. Yazar: JAMALADDIN VALIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de sağlık bilimleri lisans öğrencilerinin ekonomi okuryazarlığı düzeylerini belirlemek ve çeşitli demografik değişkenlere göre farklılıklarını incelemektir. Çalışma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören 412 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Gerek ve Kurt (2011) tarafından geliştirilen“Ekonomi Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Analizde betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin genel ekonomi okuryazarlığı düzeyi orta seviyede bulunmuştur (X̄=119.92).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the economic literacy levels of undergraduate students in health sciences in Turkey and to examine the differences according to various demographic variables. The study was conducted with 412 students enrolled at state and foundation universities in Istanbul during the 2024–2025 academic year. Data were collected using the“Economic Literacy Scale”developed by Gerek and Kurt (2011). Descriptive statistics, independent samples t-test, ANOVA, and correlation analyses were employed. Findings revealed that students' overall economic literacy was at a moderate level (M=119.92).