Öğretmenlerin sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of teacher's sustainable and healty nutrition attitudes
- Tez No: 949685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE SEVEN AVUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma Ocak 2024 - Nisan 2024 tarihleri arasında Edirne ilinde görev yapan, 18-64 yaş aralığındaki (ortalama 38,59±9,90 yıl) toplam 44 (30 kadın, 14 erkek) öğretmenin sağlıklı beslenme, sürdürülebilirlik konularındaki bilgi ve farkındalıklarını değerlendirmeyi ve arttırmayı amaçlamıştır. Sosyodemografik bilgiler, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve 24 saatlik besin tüketim kaydı, antropometrik ölçümler (biyoelektrik impedans (BİA), vücut ağırlığı, boy uzunluğu, beden kütle indeksi (BKİ)), Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ve Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği (SBYDÖ) anket formuna yüz yüze görüşme yöntemi ile kaydedilmiştir. Öğretmenlere anket formunun uygulanmasından sonra araştırmacı tarafından hazırlanan“Sağlıklı ve Sürdürülebilir Beslenme Eğitimi”verilmiş ve SBİTÖ, SBYDÖ ölçekleri eğitim sonrası ve eğitim sonrası 1. ay bilgi düzeylerindeki değişimi değerlendirmek için tekrar uygulanmıştır. Öğretmenlerin eğitim öncesi ve eğitim sonrası 1. ayda BİA ölçümleri tekrar kaydedilmiştir. Katılımcılardan erkeklerin BKİ değerleri 19,96±4,85 kg/m2, kadınların BKİ değerleri 24,17±3,46 kg/m2'dir. Katılımcıların BKİ sınıflandırmasına bakıldığında %50'sinin normal sınıfında olduğu, %29,5'inin hafif şişman sınıfında olduğu, %20,5'inin obez sınıfında olduğu görülmektedir. Katılımcılardan sürdürülebilirlik kavramını %63,6 daha önce duymazken, %36,4 daha önce duymuştur. Katılımcılardan iklim değişikliği konusunda endişelenenler %86,4 iken endişelenmeyenler %13,6'dır. Katılımcıların vücut ağırlığı ve kas kütlesinin eğitim sonrasında eğitim öncesine göre arttığı gözlenirken, yağ oranında azalma görülmüştür ancak bu değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Toplam katılımcılar SBİTÖ toplam puanında, beslenme hakkında bilgi (BHB) ve olumlu beslenme (OB) olumlu alt boyutlarında, SBYDÖ toplam puanında ve SBYDÖ tüm alt boyutlarında eğitim süreçlerine göre fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. SBİTÖ ve SBYDÖ arasındaki korelasyon ilişkisine bakıldığında pozitif yönlü bir ilişkinin varlığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate and enhance the knowledge and awareness of 44 teachers (30 women, 14 men) aged between 18 and 64 years (mean age: 38.59±9.90 years), working in Edirne province between January and April 2024, regarding healthy eating and sustainability. Data were collected through face-to-face interviews using a comprehensive questionnaire including sociodemographic information, health status, dietary habits, a 24-hour dietary recall, anthropometric measurements (bioelectrical impedance analysis (BIA), body weight, height, and body mass index (BMI)), the Attitude Scale Toward Healthy Nutrition (ASTHN), and the Sustainable Nutrition Behavior Scale (SNBS). Following the administration of the questionnaire, participants received a“Healthy and Sustainable Nutrition Education”prepared by the researcher. The ASTHN and SNBS were reapplied immediately after the training and again one month later to assess changes in knowledge levels. Additionally, BIA measurements were repeated one month after the training. The BMI of male participants was 19.96±4.85 kg/m², while that of female participants was 24.17±3.46 kg/m². According to BMI classification, 50% of the participants were in the normal weight range, 29.5% were classified as overweight, and 20.5% were obese. While 63.6% of participants had not heard of the concept of sustainability before, 36.4% reported having heard of it. Regarding climate change, 86.4% of participants expressed concern, while 13.6% were not concerned. Post-education assessments showed an increase in body weight and muscle mass, and a decrease in body fat percentage; however, these changes were not statistically significant. Statistically significant differences were found in the total ASTHN score, as well as in its subdimensions of Knowledge About Nutrition (KAN) and Positive Attitudes Toward Nutrition (PAN), and also in the total SNBS score and all of its subdimensions, across the different stages of the educational process. A positive correlation was observed between the ASTHN and SNBS scores.