Glioblastoma tanılı hasta serumlarında Sestrin-2 ve Tiyol disülfit homeostazının araştırılması
Investigation of Sestrin-2 and Thiol disulphide homeostasis in the serum of patients diagnosis with Glioblastoma
  1. Tez No: 949684
  2. Yazar: UĞUR TAŞKIN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ÜÇLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, glioblastoma tanılı hastaların serumlarında Sestrin-2 düzeyleri ve tiyol-disülfit homeostazının incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmamız Mart 2024 ve Ekim 2024 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilimdalı'nda opere edilmiş patolojisi Glioblastoma şeklinde raporlanmış hastaların serumlarındaki Sestrin-2 ve Tiyol-disülfit homeostazının araştırılmasıdır. Çalışmamız bu hastaların tanı, tedavi ve takip süreçlerindeki rutin uygulamalarımız dışındaki hiçbir modaliteyi kapsamamakta olup hastaya rutin dışında hiçbir müdahale yapılmayacaktır. Bu bağlamda araştırmamız prospektif bir araştırmadır. Yapılan power analizi sonucunda 25'i hasta, 25'i sağıklı kontrol olmak üzere çalışmaya 50 kişinin dahil edileceği saptanmıştır. Her katılımcıdan alınan kan örnekleri 3000 rpm'de 15 dakika santrifüj edilecek ve ardından elde edilen serumlar analiz edilene kadar -80 °C'de saklanacaktır. Sestrin2'nin serum seviyeleri enzime bağlı immünosorbent test (ELISA) tekniği ile belirlenecektir. Sestrin2'nin serum konsantrasyonları İnsan SESN2 ELISA kitleri (Fine Biotech, Wuhan, Çin; katalog numarası, EH1556) ile analiz edilecektir. Tiyol/disülfid homeostaz testleri otomatize ve spektrofotometrik yöntemle belirlenecektir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 23.0 programı kullanılarak analiz edilecektir. Çalışmanın temel hedefi, bu biyobelirteçlerin GBM gelişimi ve ilerleyişindeki olası rollerini ortaya koymak ve bu bağlamda yeni tanı ve tedavi stratejileri geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Sestrin-2 ve tiyol-disülfit homeostazının, GBM'nin moleküler biyolojisi ile olan ilişkisi incelenerek, GBM hastalarında bu biyobelirteçlerin potansiyel prognostik ve terapötik değerlerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Elde edilen bulguların, GBM tedavisinde kişiselleştirilmiş yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the levels of Sestrin-2 and thiol-disulfide homeostasis in the serum of patients diagnosed with glioblastoma. Our research investigates the serum Sestrin-2 and thiol-disulfide homeostasis in patients who underwent surgery at Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital's Neurosurgery Department and were diagnosed with glioblastoma, between March 2024 and October 2024. Our study does not include any modalities outside routine practices for the diagnosis, treatment, and follow-up of these patients, and no interventions beyond standard care will be applied to the patients. In this context, our study is prospective. Based on a power analysis, a total of 50 participants, comprising 25 patients and 25 healthy controls, will be included. Blood samples collected from each participant will be centrifuged at 3000 rpm for 15 minutes, and the resulting serum will be stored at -80 °C until analysis. Serum levels of Sestrin-2 will be determined using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) technique, with serum concentrations analyzed by Human SESN2 ELISA kits (Fine Biotech, Wuhan, China; catalog number EH1556). Thiol/disulfide homeostasis tests will be determined using automated spectrophotometric methods. Data obtained from the study will be analyzed using SPSS version 23.0. The main objective of this study is to elucidate the potential roles of these biomarkers in the development and progression of GBM, contributing to the development of new diagnostic and therapeutic strategies. By examining the relationship between Sestrin-2, thiol-disulfide homeostasis, and the molecular biology of GBM, we aim to determine the potential prognostic and therapeutic values of these biomarkers in GBM patients. It is believed that the findings may contribute to the development of personalized approaches in GBM treatment.