Öğretmenlerin deprem sonrası travma düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi
Examination of teachers' post-earthquake trauma levels according to some demographic variables
- Tez No: 949694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin deprem sonrası travma düzeylerini belirlemek ve bazı demografik değişkenler bakımından anlamlı ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın evreni, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerindeki kamuya ait ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evren içerisinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi tercih edilerek belirlenmiş 412 öğretmenden (Beden Eğitimi ve Spor ile diğer branşlardan) oluşmuştur. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve“Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizi için frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiş, değişkenlere ilişkin alınan puanların demografik özellikler bakımından farklılaşma durumunu belirlemede t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi, anlamlı bulunan F değerinde fark olan grupları belirlemede ise Post-Hoc testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin deprem sonrası travma düzeylerinin genel olarak orta düzeyde olduğu, alt boyutlarda en yüksek puanlar bilişsel yapılandırma (𝑋̄ = 3,07) ve duyuşsal (𝑋̄ = 2,80) boyutlarında; en düşük puan ise davranış problemleri (𝑋̄ = 2,07) alt boyutunda belirlenmiştir. Öğretmenlerin deprem sonrası travma düzeyleri puanlarında medeni durum, öğretmenlik alanı, deprem sonrası arama-kurtarma çalışmalarına katılma durumu ve deprem sonrası gönüllü yardım faaliyetlerine katılma durumu değişkenleri bakımından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Cinsiyet, eğitim durumu, yaş, mesleki kıdem, depremde göçük altında kalma durumu, depremde fiziksel yaralanma durumu ve depremde herhangi bir yakınını kaybetme durumu değişkenleri bakımından ise anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the trauma levels of teachers following an earthquake and to examine whether there are statistically significant relationships between trauma levels and various demographic variables. The research was conducted using a descriptive survey model. The study population consisted of teachers working in public primary, middle, and high schools in the Onikişubat and Dulkadiroğlu districts of Kahramanmaraş province during the 2024–2025 academic year. The sample of the study consisted of 412 teachers (from Physical Education and Sports and other branches) who were selected by using an easily accessible sampling method from the universe. To collect data, a“Personal Information Form”developed by the researcher and the“Post-Earthquake Trauma Level Assessment Scale”were used. For data analysis, frequency, arithmetic mean, and standard deviation values were calculated. Independent samples t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were employed to determine whether trauma levels varied significantly according to demographic variables, and Post-Hoc tests were used to identify which groups differed when significant F values were found. The results of the study revealed that teachers' post-earthquake trauma levels were generally at a moderate level. Among the sub-dimensions, the highest mean scores were observed in the cognitive restructuring (𝑋̄ = 3.07) and affective (𝑋̄ = 2.80) dimensions, while the lowest was in the behavioral problems dimension (𝑋̄ = 2.07). No statistically significant differences were found in trauma scores based on marital status, teaching field, participation in post-earthquake search and rescue operations, or involvement in voluntary aid activities. However, significant differences were observed based on gender, educational background, age, years of professional experience, being trapped under debris, sustaining physical injuries during the earthquake, and losing a relative due to the earthquake