Omuz sıkışma sendromu olan hastalarda geleneksel fizyoterapiye ek olarak yapılan rijit bantlama ve kinezyojik bantlama tedavisinin kas kuvveti, skapular asimetri, ağrı ve pozisyon hissine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of rigid taping and kinesiological taping treatment in addition to traditional physiotherapy on muscle strength, scapular asymmetry, pain and sense of positionin patients with shoulder impingementsyndrome
  1. Tez No: 949695
  2. Yazar: SÜMEYYE KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİHTER AKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı omuz sıkışma sendromu olan hastalarda geleneksel fizyoterapi tedavisine ek olarak yapılan rijit bantlama ve kinezyo bantlama tedavisinin kas kuvveti, skapular asimetri, ağrı ve pozisyon hissine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmada omuz sıkışma sendromu olan 48 hasta randomize kontrollü olarak üç gruba ayrıldı. İlk gruba haftada 5 gün geleneksel fizyoterapi tedavisi (geleneksel tedavi grubu, n=16), ikinci gruba geleneksel fizyoterapi tedavisine ek olarak haftada 3 gün rijit bantlama tedavisi (rijit bantlama grubu, n=16), üçüncü gruba geleneksel fizyoterapi tedavisine ek olarak haftada 3 gün kinezyo bantlama tedavisi 3 hafta boyunca uygulandı (kinezyolojik bantlama grubu, n=16). Tedavi öncesi ve tedavi sonrası kas kuvveti K-Force Hand-Hend el dinomometresi ile, skapular asimetri Lateral Skapular Kayma testi ile, ağrı ve fonksiyonellik SPADI ağrı ve disabilite ölçeği ile ve pozisyon hissi Goniometer-Pro uygulaması ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışma sonucunda her üç grubun kas kuvvetinin tedavi sonrasında arttığı ve gruplar arasında anlamlı fark olmadığı belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of rigid taping and kinesio taping in addition to conventional physiotherapy treatment on muscle strength, scapular asymmetry, pain and position sense in patients with shoulder impingement syndrome. Method: In the study, 48 patients with shoulder impingement syndrome were randomly divided into three groups. The first group received traditional physiotherapy treatment 5 days a week (traditional treatment group, n=16), the second group received rigid taping treatment 3 days a week in addition to traditional physiotherapy treatment (rigid taping group, n=16), and the third group received kinesio taping treatment 3 days a week in addition to traditional physiotherapy treatment for 3 weeks (kinesiological taping group, n=16). Muscle strength was assessed with K-Force Hand-Hend hand dynomometer, scapular asymmetry with Lateral Scapular Shift test, pain and functionality with SPADI pain and disability scale and position sense with Goniometer-Pro application before and after treatment. Results: As a result of the study, it was determined that muscle strength of all three groups increased after treatment and there was no significant difference between the groups (p0.05).