Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesinde milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda çalışan 40-65 yaş arası öğretmenlerde polifenol tüketim sıklığı ve bilişsel fonksiyon ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between polyphenol consumption frequency and cognitive function in teachers aged 40-65 working in schools affiliated to the ministry of national education in Tekirdağ Süleymanpaşa district
- Tez No: 949693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaşlanma süreciyle birlikte bilişsel fonksiyonlarda meydana gelen gerileme, bireylerin yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda sağlık sistemine ve topluma önemli bir ekonomik yük oluşturmaktadır. Bu nedenle, bilişsel işlevlerde belirgin kayıplar yaşanmadan önce, koruyucu ve destekleyici müdahalelerin uygulanması büyük önem taşımaktadır. Fonksiyonel beslenmenin temel bileşenlerinden biri olan fenolik bileşiklerin, özellikle bilişsel fonksiyonların korunması ve iyileştirilmesi üzerindeki potansiyel etkileri giderek daha fazla vurgulanmaktadır. Bu tez çalışması, Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin polifenol tüketimi ile bilişsel fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, 40-62 yaş aralığında toplam 107 öğretmen (53'ü kadın, 54'ü erkek) katılmıştır. Çalışma kapsamında, katılımcıların günlük polifenol tüketim miktarları hesaplanmış ve bilişsel fonksiyonları değerlendirmek amacıyla Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOBİD) ile Sözel Akıcılık Testi (SAT) uygulanmıştır. Katılımcıların günlük ortalama polifenol tüketim düzeyleri 1860,44 mg olarak hesaplanmıştır. MOBİD puanları ortalama 24,04±2,94 olduğu ve SAT sonuçlarına göre katılımcıların ortalama 12,11±2,66 kelime ürettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The decline in cognitive functions that occurs with the aging process not only reduces the quality of life of individuals, but also creates a significant economic burden on the health system and society. Therefore, it is of great importance to implement protective and supportive interventions before significant losses in cognitive functions occur. The potential effects of phenolic compounds, one of the basic components of functional nutrition, especially on the protection and improvement of cognitive functions are increasingly emphasized. This thesis study was conducted to examine the relationship between polyphenol consumption and cognitive functions of teachers working in schools affiliated with the Süleymanpaşa District Directorate of National Education in Tekirdağ province. A total of 107 teachers (53 female, 54 male) between the ages of 40-62 participated in the study. Within the scope of the study, participants' daily polyphenol consumption levels were calculated, and the Montreal Cognitive Assessment Scale (MCAS) and Verbal Fluency Test (SAT) were applied to evaluate cognitive functions. The average daily polyphenol consumption level of the participants was calculates as 1860.44 mg. The average MCAS score was found to be 24.04±2.94, and according to the SAT results, the participants produced an average of 12.11±2.66 words.