Kardiyovasküler risk taşıyan kadınlarda düzenli reformer pilates egzersizinin koruyucu etkisinin Framingham ölçeği iledeğerlendirilmesi
Evaluation of the protective effects of regular reformer pilates exercise on cardiovascular risk in women using the Framingham risk score
  1. Tez No: 949707
  2. Yazar: AYLİN DEMİREL ABAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde yaygın bir şekilde yapılan reformer pilates egzersizleri, özellikle konsantrasyon gerektiren hareketler ile vücut postürünü geliştirmek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için uygulanmaktadır. Pilates reformer egzersizlerinin yıllardır popüler olmasının bir başka sebebi de yerçekimi yerine yaylara karşı çalışılmasıdır. Reformer (aletli) pilatesin mat pilatese göre denge, esneklik ve kuvvet üzerindeki anlamlı etkisi kanıtlanmıştır. Literatürde reformer pilates uygulamasının kardiyovasküler risk parametreleri üzerine olan etkilerini araştıran çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızda düzenli reformer pilates yapan ve yapmayan kadın bireylerin kardiyovasküler hastalık risklerini Framingham ölçeği kullanılarak araştırdık. Çalışmamızda Kontrol grubu (n=15) ve Deney grubu (n=20) olmak üzere iki grup oluşturduk. Çalışmamız Doğubeyazıt Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi kardiyoloji servisinde takipli hasta dosyasından Framingham ölçeğinin uygulanabileceği kadın hasta popülasyonu üzerinden gerçekleştirmiştir. Bu ölçekle belirlenen hastalarda KVH (Kardiyovasküler Hastalık) risk skoru
Özet (Çeviri)
Reformer Pilates exercises, which are widely performed today, are applied to improve body posture and have a healthy body, especially with movements that require concentration. Another reason why Pilates reformer exercises have been popular for years is that they work against springs instead of gravity. Reformer (equipped) Pilates has proven to have a significant effect on balance, flexibility and strength compared to mat Pilates. Studies investigating the effects of reformer Pilates on cardiovascular risk parameters are limited in the literature. In our study, we investigated the cardiovascular disease risks of women who do and do not do regular reformer Pilates using the Framingham scale. In our study, we created two groups as the Control group (n=15) and the Experimental group (n=20). Our study was conducted on the female patient population to whom the Framingham scale could be applied from the follow-up patient files of Doğubeyazıt Yaşar Eryılmaz State Hospital cardiology department. In patients determined by this scale, patients with a CVD (Cardiovascular Risk Disease) risk score of