Torakal hiperkifozu olan subakromiyal sıkışma sendromlu bireylerde torakal mobilizasyon uygulamasının ağrı şiddeti, kassal tonus, fonksiyonel ve kassal aktivite düzeyine etkisi
Effect of thoracic mobilization on pain intensity, muscle tone, functional and muscle activity levels in participants with subacromial impingement syndrome and thoracic hyperkyphosis
- Tez No: 949708
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, torakal hiperkifozu olan subakromiyal sıkışma sendromlu (SSS) bireylerde egzersiz programına ek uygulanan torakal mobilizasyonun torakal kifoz açısı, akromiyohumeral mesafe (AHM), omuz kuvvet çiftleri arasındaki kas aktivasyon oranları, üst trapez kasının viskoelastik özellikleri, ağrı ve omuz fonksiyonu üzerine etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya 25-50 yaş arası 32 SSS'li hasta dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Egzersiz grubu (EG) (n=16; yaş: 35,37 (11,69) yıl; VKİ: 24,79 (3,79) kg/m2) 12 haftalık egzersiz programı ile takip edildi. Torakal mobilizasyon grubuna (TMG) (n=16; yaş: 34,50 (9,87) yıl; VKİ: 24,25 (3,56) kg/m2) ise aynı egzersiz programına ek olarak 6 hafta torakal mobilizasyon uygulaması yapıldı. Torakal kifoz açısı Goniometer-Pro, AHM ultrasonografi, kas aktivasyonları yüzeyel elektromyografi (EMG), üst trapezin viskoelastik özellikleri Myoton, ağrı şiddeti görsel analog skalası (GAS) ve omuz fonksiyonel aktivite düzeyi ASES ile tedavi öncesi, 6. ve 12. haftada değerlendirildi. Tedavi sonrası iki grupta da torakal kifoz açısı ve ağrı şiddeti azalırken, AHM ve ASES skoru arttı (p0,05). Üst trapez elastikiyeti TMG'de artarken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of thoracic mobilization, in addition to exercise program, on thoracic kyphosis angle, AHD, muscle activation ratios, viscoelastic properties of the upper trapezius, pain, and shoulder function in patients with subacromial impingement syndrome (SIS) and thoracic hyperkyphosis. Thirty-two patients with SIS, aged between 25-50, were included in the study. The patients were randomly assigned to two groups. The exercise group (EG) (n=16; age: 35.37 (11.69) years; BMI: 24.79 (3.79) kg/m2) was followed with a 12-week exercise program. The thoracic mobilization group (TMG) (n=16; age: 34.50 (9.87) years; BMI: 24.25 (3.56) kg/m2) underwent 6 weeks of thoracic mobilization in addition to the same exercise program. Thoracic kyphosis angle was assessed with Goniometer-Pro, AHM with ultrasonography, muscle activations with EMG, viscoelastic properties of the upper trapezius with Myoton, pain intensity with VAS, and shoulder function with ASES before treatment and at 6th and 12th weeks. After treatment, thoracic kyphosis angle and pain severity decreased AHM and ASES scores increased in both groups (p0.05). Upper trapezius elasticity increased in TMG (p0.05).