Endülüs Emevî Devleti'nde Âmirî Hükümranlığı(976-1008)
Âmirî Reign in the Umayyad State of Andalusia (976-1008)
  1. Tez No: 949709
  2. Yazar: RAMAZAN DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Müslümanlar 8. asırdan 15. asra kadar İber Yarımadası'nda varlığını sürdürmüştür. (976-1008) ve (1021-1094) yılları arasında varlığını sürdüren Âmirîler, birçok alanda belirleyici etkileri olmuştur. İbn Ebû Âmir el-Mansûr'un hâcib olmasıyla Âmirî otoritesi Endülüs Emevî Devleti'nde etkisini göstermiştir. İbn Ebû Âmir el-Mansûr'un II. Hakem'in vefatından sonra yerine geçen II. Hişâm'ın çocuk oluşundan faydalanıp devletin en yetkili idarecisi olmuştur. O kendisine rakip olabilecek Ca'fer b. Osman el-Mushafî ve Gâlib b. Abdurrahman gibi güçlü siyasi rakiplerini bertaraf etmiştir. İbn Ebû Âmir, hacibliği döneminde iç siyasi tehlikeleri ortadan kaldırarak otoritesini güçlendirmiştir. İbn Ebû Âmir, Endülüs Emevî Devleti'nde kurumsal olarak ıslahatlar yapmıştır. O kendi yönetim merkezini mevcut Medînetüzzehrâ sarayından çekerek inşaa ettirdiği Medînetüzzâhire sarayına taşımıştır. Yine ordu içinde Arap ve Berberî unsurların yapısında değişikliğe gitmiştir. Orduda istikrar sağladıktan sonra Hıristiyan İspanyol krallıklara başarılı seferler düzenleyerek dış siyasettede hâkimiyetini göstermiştir. İbn Ebû Âmir'in vefatından sonra yerine geçen ilk oğlu Abdülmelik b. Mansûr, hacibliği döneminde babasının izinden gitmiştir. Kısa süre içinde vefat eden Abdülmelik'in yerine gelen Abdurrahman b. Mansûr, hacibliği süresince başarısız bir yönetim sürmüştür. Onun benimsediği yanlış siyasi yönetim Endülüs Emevî Devleti'ni yıkıma götürmüştür. Devlet'in yıkılışıyla beraber Âmirî ailesi Mülûkü't-tavaif döneminde varlığını çeşitli bölgelerde dağınık şekilde sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
Muslims maintained their presence in the Iberian Peninsula from the 8th to the 15th century. The Amirid dynasty, which was active between (976–1008) and (1021–1094), had significant influence in various fields. With the appointment of Ibn Abu Amir al-Mansur as hajib, Amirid authority began to assert itself in the Andalusian Umayyad State. After the death of Caliph al-Hakam II, Ibn Abu Amir took advantage of the young age of Hisham II, who succeeded to the throne, to become the most powerful administrator in the state. He eliminated strong political rivals such as Jaʿfar b. Uthman al-Mushafi and Ghalib b. Abd al-Rahman, consolidating his power. During his tenure as hajib, Ibn Abu Amir eradicated internal political threats and strengthened his authority. He introduced institutional reforms in the Andalusian Umayyad State, relocating the administrative center from the existing Madinat al-Zahra palace to the newly constructed Madinat al-Zahira. He also restructured the military by altering the composition of Arab and Berber elements within it. After ensuring stability within the army, he demonstrated his dominance in foreign affairs by successfully leading campaigns against the Christian Spanish kingdoms. Following Ibn Abu Amir's death, his eldest son, Abd al-Malik b. al-Mansur, succeeded him as hajib and followed his father's policies. However, after the early death of Abd al-Malik, his brother Abd al-Rahman b. al-Mansur assumed the position. Unlike his predecessors, Abd al-Rahman's tenure as hajib was marked by political failures, and his mismanagement led to the collapse of The Andalusian Umayyad State. With the fall of the state, the Amirid family maintained its existence in a fragmented manner during the Muluk al-Tawaʾif (Party Kings) period, influencing various regions sporadically.