Klavikula orta 1/3 diyafiz kırıklarının intramedüller çivileme uygulamasının klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçları
Clinical, radiological, and functional outcomes of intramedullary nailing in midshaft clavicle fractures
  1. Tez No: 949718
  2. Yazar: DIHYE SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ONAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Klavikula kırıkları, erişkinlerde tüm kırıkların yaklaşık %2,6–10'unu oluşturmakta olup, en sık orta üçte bir (1/3 diyafiz) bölgeyi tutar. Bu çalışmanın amacı, klavikula orta 1/3 diyafiz kırıklarında kilitlenebilir intramedüller çivi ile uygulanan tedavinin klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmek; elde edilen bulguları güncel literatür verileri ile karşılaştırarak yöntemin etkinliğini ortaya koymaktır. Çalışma retrospektif olarak dizayn edildi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof Dr Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde, Ocak 2017 – Ocak 2025 tarihleri arasında klavikula kırığı nedeniyle tedavi edilen 1348 hastadan cerrahi olarak tedavi edilmiş olan, en az 1 yıllık düzenli takip edilen ve dahil etme kriterlerine uyan 50 hasta ile çalışma gerçekleştirildi. Radyolojik ve klinik bulgular; kaynama süresi, komplikasyon oranları ve çeşitli fonksiyonel skorlama sistemleri (QuickDASH, UCLA Omuz Skoru , Constant-Murley Skoru, Nottingham Klavikula Skoru) kullanılarak analiz edilmiştir. 48 hastada kaynama sağlandı (%96), 1 hastada kaynamama sonrası psödoartroz cerrahisi uygulandı. Ortalama kaynama süresi 105,6 gün olarak hesaplanmış olup, yardımcı tespit materyali kullanılan olgularda kaynama süresinin uzadığı, kilit vidası kullanılan olgularda ise kaynama süresinin kısaldığı gözlendi, bu fark multivaryant regresyon analizi ile istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,016). Fonksiyonel değerlendirmede tüm skorlar mükemmel düzeyde olup, QuickDASH ortalaması 4,5; Constant-Murley ortalaması 93,8; UCLA Omuz Skoru 33,2 ve Nottingham Klavikula Skoru 92,8 olarak saptanmıştır. Komplikasyon oranı %26 (n=13) idi ve en sık gözlenenler lateral migrasyon %20 (n=10) ve implant irritasyonu %14 (n=7) olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Clavicle fractures account for approximately 2.6–10% of all fractures in adults and most commonly affect the middle third (1/3 diaphysis) region. The aim of this study was to evaluate the clinical, radiological, and functional outcomes of treatment with a lockable intramedullary nail in middle third clavicle fractures and to demonstrate the effectiveness of this method by comparing the findings with current literature data. The study was designed retrospectively. At the Orthopedics and Traumatology Clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, between January 2017 and January 2025, 50 patients who were surgically treated for clavicle fractures, followed up regularly for at least 1 year, and met the inclusion criteria were included in the study. Radiological and clinical findings were analyzed using healing time, complication rates, and various functional scoring systems (QuickDASH, UCLA Shoulder Score, Constant-Murley Score, Nottingham Clavicle Score). Union was achieved in 48 patients (96%), and pseudoarthrosis surgery was performed in 1 patient following nonunion. The average union time was calculated as 105.6 days. It was observed that union time was prolonged in cases where auxiliary fixation materials were used and shortened in cases where locking screws were used. This difference was found to be statistically significant by multivariate regression analysis (p=0.016). In the functional evaluation, all scores were excellent, with a QuickDASH mean of 4.5, a Constant-Murley mean of 93.8, a UCLA Shoulder Score of 33.2, and a Nottingham Clavicle Score of 92.8. The complication rate was 26% (n=13), with the most common complications being lateral migration 20% (n=10) and implant irritation 14% (n=7).