Taraxacum hellenicum Dahlst. ve Taraxacum aleppicum Dahlst. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical investigations on Taraxacum hellenicum Dahlst. and Taraxacum aleppicum Dahlst
- Tez No: 949719
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışmada, Gala Gölü Milli Parkı çevresi Enez/Edirne'den toplanan Taraxacum hellenicum Dahlst. ve Pınarlı mevkii Pamukova/ Sakarya'dan toplanan Taraxacum aleppicum Dahlst. türlerinin kök ve toprak üstü kısımlarından hazırlanan petrol eteri, etil asetat ve n-butanol fraksiyonlarının fenolik, flavonoid ve triterpenik madde miktar tayinleri, antioksidan, antienflamatuvar, antidiyabetik, antikolinesteraz, antimikrobiyal, antiviral ve sitotoksik aktiviteleri belirlenmiş; tüm fraksiyonların kimyasal yapısı LC-HRMS ve GC-MS yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Her iki bitkiye ait etil asetat ve n-butanol fraksiyonlarının fenolik bileşik içeriği LC-HRMS yardımıyla, petrol eteri fraksiyonlarının kimyasal içeriği ise terpenik bileşikler ve yağ asitleri açısından GC-MS yardımıyla incelenmiştir. LC-HRMS analizi sonucunda fenilpropanoitler, flavonoidler, flavanonol, flavonol ve glikozitleri; sekoiridoid glikoziti, tanenler, fenolik asitler, triterpenoid ve steroidal sapogenin yapıları saptanmıştır. GC-MS analizleriyle triterpenler, diterpenler, yağ asitleri, yağ asidi esterleri, alkanlar, alkenler, yağ asidi türevi ve tokoferol türevi bileşikler olduğu belirlenmiştir. Etil asetat fraksiyonları fenolik bileşikler açısından en zengin ekstreler olup antioksidan ve antienflamatuvar aktiviteler açısından da en aktif fraksiyonlar olarak bulunmuştur. Yalnızca T. hellenicum toprak üstü etil asetat ve kök n-butanol fraksiyonları hem asetilkolinesteraz hem de bütirilkolinesteraz aktivite göstermiştir. Antidiyabetik aktivite için T. aleppicum kök ve toprak üstü etil asetat fraksiyonları en yüksek % inhibisyon değerini vermiştir. Antimikrobiyal aktivite açısından petrol eteri fraksiyonları göreceli olarak yüksek aktivite göstermiştir. Tüm fraksiyonlar zayıf antiviral aktivite göstermekle beraber sitotoksisite açısından güvenli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine phenolic, flavonoid and triterpenic contents, antioxidant, anti-inflammatory, antidiabetic, anticholinesterase, antimicrobial, antiviral and cytotoxic activities of petroleum ether, ethyl acetate and n-butanol fractions prepared from roots and aerial parts of Taraxacum hellenicum Dahlst. collected from Gala Lake National Park, Enez/Edirne and Taraxacum aleppicum Dahlst. collected from Pınarlı, Pamukova/Sakarya. Chemical compositions of all fractions were analyzed using LC-HRMS and GC-MS methods. The phenolic compound composition of ethyl acetate and n-butanol fractions of both plants were investigated by LC-HRMS, while the chemical content of petroleum ether fractions were investigated by GC-MS in terms of terpenic compounds and fatty acids. As a result of LC-HRMS analysis, phenylpropanoids, flavonoids, flavanonol, flavonol and their glycosides, tannins, phenolic acids, secoiridoid glycoside, triterpenoid and steroidal sapogenins were determined. By GC-MS analysis, it was determined that there were triterpenes, diterpenes, fatty acids, fatty acid esters, alkanes, alkenes, fatty acid derivative and tocopherol derivative compounds. Ethyl acetate fractions were the richest extracts in terms of phenolic compounds and were found to be the most active fractions in terms of antioxidant and anti-inflammatory activities. Only T. hellenicum aerial parts ethyl acetate and root n-butanol fractions showed both acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase activity. T. aleppicum ethyl acetate fractions gave the highest % inhibition value for antidiabetic activity. In terms of antimicrobial activity, petroleum ether fractions showed relatively high activity. All fractions showed weak antiviral activity but were found to be safe in terms of cytotoxicity.