Klavikula kırığı olan hastaların demografik özellikleri ve acil servis sonuçları
Demographic characteristics and emergency department outcomes of patients with clavicle fractures
- Tez No: 983092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN GÖLCÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Acil servise başvuran klavikula kırıklarının demografik özelliklerini, yaralanma paternlerini, anatomik kırık dağılımını, eşlik eden yaralanmaları ve tedavi sonuçlarını incelemek; ayrıca hastane yatışı ve cerrahi müdahale ile ilişkili faktörleri belirlemek. Gereç ve Yöntem : Bu retrospektif ve gözlemsel çalışmada, 01 Temmuz 2019 ile 15 Kasım 2024 tarihleri arasında üçüncü basamak bir acil servise başvuran, radyolojik olarak doğrulanmış klavikula kırığı olan 775 erişkin hasta analiz edildi. Değerlendirilen değişkenler arasında demografik veriler, kırık özellikleri, eşlik eden yaralanmalar, görüntüleme kullanımı, tedavi yöntemleri ve acil servis sonlanımları yer aldı. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için ki-kare ve Mann–Whitney U testleri kullanıldı; istatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Radyolojik olarak doğrulanmış klavikula kırığı olan toplam 775 hasta değerlendirildi; %72,3'ü erkekti ve medyan yaş 37 idi (IQR: 18–56). Yaş dağılımı %24,9 pediatrik (<18 yaş), %60,4 erişkin (18–64 yaş) ve %14,7 geriatrik (≥65 yaş) olarak kaydedildi. Kırıklar sıklıkla sol tarafta (%53,9) görülürken, erkek hastaların yaşı anlamlı düzeyde daha düşüktü (p<0,001). Kırıkların %58,7'si orta (midshaft), %35,2'si distal ve %6,1'i proksimal yerleşimliydi; yaş arttıkça midshaft dışı lokalizasyonlar anlamlı olarak daha sık görüldü (p<0,01). En sık travma mekanizması düşme (%47,4) olup, bu durum özellikle pediatrik ve geriatrik gruplarda baskındı; erişkinlerde ise motosiklet kazaları (%31,2) daha yaygındı (p<0,001). Travma mekanizması yaşa göre anlamlı fark göstermekteydi (p<0,001). v Olguların %48,9'unda multitravma mevcuttu. En sık eşlik eden yaralanmalar toraks yaralanmaları (%33), kaburga kırıkları (%27,4), pnömotorakstı. (%15,1) Kaburga kırıkları yaşla birlikte anlamlı artış göstermekteydi (p<0,001); subklavien damar yaralanması ise yalnızca %0,3 oranında gözlendi. Toraks travması erkeklerde (p=0,004) ve erişkinlerde (p<0,001) daha sık görüldü. BT görüntüleme %57,7 oranında uygulanmış olup, özellikle ileri yaş hastalarda daha sık tercih edildi (p<0,001). Kırıklar %60,4 oranında deplase, %27,2 oranında nondeplase ve %12,1 oranında parçalıydı. Parçalı ve deplase kırıklar erişkin grupta anlamlı olarak daha sık izlendi (p<0,001). Cerrahi tedavi %28,3 oranında uygulandı ve bu oran daha çok erişkin, deplase veya kompleks kırığı olan hastalarda yüksekti; cinsiyete göre fark anlamlı değildi (p=0,091). Olguların %47,5'sı taburcu edilirken, %40,6'sı servise yatırıldı. Yoğun bakım yatışı geriatrik hastalarda en yüksek orandaydı (%9,6) ve pediatrik olgularda taburculuk oranı anlamlı şekilde yüksekti (p<0,001). Yatış, eşlik eden yaralanmalar (p<0,001) ve yüksek enerjili travmalarla (p=0,009) anlamlı ilişki göstermekteydi. Sonuç: Klavikula kırıkları en sık genç erişkin erkeklerde ve orta üçlü segmentte görülmektedir. Yüksek enerjili travmalar ve eşlik eden yaralanmalar, hastane yatışı ve cerrahi müdahale gereksinimini belirleyen başlıca faktörlerdir. Bulgular, yaşa ve travma mekanizmasına dayalı risk sınıflandırmasının acil servis yönetiminde önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the demographic characteristics, injury patterns, anatomical fracture distribution, associated injuries, and management outcomes of clavicle fractures presenting to the emergency department, and to identify factors associated with hospitalization and surgical intervention. Material and Methods: This retrospective and observational study analyzed 775 adult patients with radiologically confirmed clavicle fractures admitted to a tertiary emergency department from July 2019 to November 2024. Variables included demographics, fracture characteristics, associated injuries, imaging use, treatment modality, and ED disposition. Statistical analyses were conducted to explore associations between variables using chi-square and Mann–Whitney U tests, with a significance threshold set at p < 0.05. Results: A total of 775 patients with radiologically confirmed clavicle fractures were included; 72.3% were male, and the median age was 37 years (IQR: 18–56). Age distribution was 24.9% pediatric (<18 years), 60.4% adult (18–64 years), and 14.7% geriatric (≥65 years). Fractures were more common on the left side (53.9%), and male patients were significantly younger (p<0.001). Midshaft fractures were most frequent (58.7%), followed by distal (35.2%) and proximal (6.1%) locations, with non-midshaft fractures significantly associated with older age (p<0.01). Falls were the leading trauma mechanism (47.4%), especially in vii pediatric and geriatric patients, while motorcycle accidents (31.2%) predominated in adults (p<0.001). Trauma mechanism significantly differed by age group (p<0.001). Nearly half (48.9%) experienced multitrauma. The most common associated injuries were thoracic injuries (33%), rib fractures (27.4%), and pneumothorax (15.1%). Rib fractures increased with age (p<0.001), and subclavian vessel injury occurred in 0.3%. Thoracic trauma was more frequent in males (p=0.004) and adults (p<0.001). CT imaging was performed in 57.7% of patients, especially older age (p<0.001). Fractures were displaced in 60.4%, non-displaced in 27.2%, and comminuted in 12.1%, with complex patterns more frequent in adults (p<0.001). Surgery was performed in 28,3%, mainly in adults with displaced or comminuted fractures; sex was not a significant factor (p=0.091). Overall, 47.5% were discharged, and 40.6% hospitalized. ICU admissions were highest in geriatric patients (9.6%), while pediatric cases had the highest discharge rate (p<0.001). Hospitalization was strongly associated with concomitant injuries (p<0.001) and high-energy trauma (p=0.009). Conclusion: Clavicle fractures predominantly affect young adult males and most commonly involve the midshaft segment. High-energy trauma mechanisms and concomitant injuries are important determinants of hospitalization and surgical intervention. The findings highlight the importance of age-specific and mechanism guided approaches to the management of clavicle fractures in the emergency setting.