Farnesol, litikaz, tirozol ve antifungallerle kombinasyonlarının candida albicans'ın oluşturduğu biyofilm üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of farnesol, liticase, tyrosol and their combinations with antifungals on biofilm formed by candida albicans
- Tez No: 949729
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Candida albicans'ın neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde umut vaat eden bir quorum sensing molekülü olan farnesolün yanı sıra, litikaz ve tirozol ile yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda, flukonazol ve mikafungin ile farnesol, litikaz ve tirozol kombinasyonlarının C. albicans suşlarının oluşturduğu biyofilm üzerine etkilerinin araştırılması ve yeni ilaç çalışmalarına ön fikir verilmesi amaçlanmıştır. Vulvovajinal kandidozlu hastalardan izole edilen 25 C. albicans suşunun %84'ünün biyofilm oluşturduğu saptanmıştır. Candida albicans suşlarının oluşturduğu biyofilm XTT (2,3-bis (2-methoxy-4-nitro-5-sulphophenyl)-2H-tetrozolium) yöntemi kullanılarak kolorimetrik olarak ölçülmüştür. Çalışmada mikafungin ve flukonazolün minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) E-test yöntemiyle belirlenmiş olup; suşların %9,5'inin flukonazole dirençli, %4,78'inin mikafungine orta duyarlı olduğu bulunmuştur. Flukonazolün sesil MİK (SMİK) değerleri suşların tamamında ≥64 µg/ml olarak belirlenmiş ve biyofilm oluşturan suşların flukonazole dirençli olduğu ancak; mikafunginin biyofilm üzerine çeşitli konsantrasyonlarda (0,5-2 µg/ml) etkili olduğu saptanmıştır. Farnesol (93,75–750 µM), litikaz (8-64 µg/ml) ve tirozolün (37,5-300 µg/ml) tek başlarına kullanıldıklarında biyofilme çeşitli konsantrasyonlarda etkili olduğu ancak; flukonazol ve mikafungin ile kombine edildiklerinde en yüksek sinerjistik etkinin flukonazol+farnesol kombinasyonunda (% 61,9), en yüksek aditif etkinin mikafungin+litikaz kombinasyonunda (% 85,7) ve en yüksek antagonistik etkinin flukonazol+tirozol (%33,33) kombinasyonunda olduğu belirlenmiş; flukonazol+farnesol, flukonazol+litikaz ve mikafungin+farnesol kombinasyonlarında antagonistik etki görülmemiştir. Flukonazol ve mikafungin gibi tedavide kullanılan antifungal ilaçlar bu inhibitörlerle kombine edildiklerinde SMİK değerlerinin birkaç kat azaldığı görülmüş ve tüm kombinasyonlarda bu değişiklik anlamlı bulunmuştur (p< 0,001). Çalışmamızın sonuçları, C. albicans suşlarında biyofilm oluşumu ve inhibisyonunda antifungal ilaçların inhibitörlerle kombinasyonlarının önemini vurgulayarak; özellikle bu suşların yol açtığı ilaca dirençli enfeksiyonların tedavi stratejileri için fikir verici olmuştur.
Özet (Çeviri)
In addition to farnesol, which is a promising quorum sensing molecule in the treatment of infections caused by Candida albicans, studies with lyticase and tyrosol are limited. Therefore, our study aimed to investigate the effects of fluconazole and micafungin with farnesol, lyticase and tyrosol combinations on biofilm formed by C. albicans strains and to provide preliminary ideas for new drug studies. It was determined that 84% of 25 C. albicans strains isolated from patients with vulvovaginal candidiasis formed biofilm. Biofilm formed by Candida albicans strains was measured colorimetrically using the XTT (2.3-bis (2-methoxy-4-nitro-5-sulphophenyl)-2H-tetrozolium) method. In the study, minimum inhibitory concentration (MIC) of micafungin and fluconazole was determined by the E-test method and 9.5% of the strains were found to be resistant to fluconazole and 4.78% were intermediately susceptible to micafungin. Sessile MIC (SMIC) values of fluconazole were determined as ≥64 µg/ml in all strains and it was determined that the strains forming biofilm were resistant to fluconazole, but micafungin was effective on the biofilm at various concentrations (0.5-2 µg/ml). Farnesol (93.75–750 µM), lyticase (8–64 µg/ml) and tyrosol (37.5–300 µg/ml) were effective on biofilm at various concentrations when used alone, but when combined with fluconazole and micafungin, the highest synergistic effect was found in the fluconazole+farnesol combination (61,9%), the highest additive effect was found in the micafungin+lyticase combination (85.7%) and the highest antagonistic effect was found in the fluconazole+tyrosol combination (33.33%); no antagonistic effect was observed in the fluconazole+farnesol, fluconazole+lyticase and micafungin+farnesol combinations.