Minor literature in Azar Nafisi's Reading Lolita in Tehran, The Republic of Imagination, and Read Dangerously
Minör edebiyat olarak Azar Nafisi'nin Reading Lolita in Tehran, The Republic of Imagination ve Read Dangerously eserleri
- Tez No: 949730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BİLGE MUTLUAY ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
1979 Devrimi sonrasında İran'da değişen sosyopolitik koşullar ve artan baskı ortamı, bireylerde kendini ifade etme gereksinimlerini pekiştirmiş; bu durum yaşam yazını türünde önemli bir artışa neden olmuştur. Özellikle diasporada yaşayan kadın yazarlar, sansürden uzak bir ortamda bireysel öykülerini daha geniş toplumsal meselelerle harmanlayarak, ana dillerinden farklı bir dilde kendilerine özgür bir ifade alanı yaratmışlardır. Böylece yaşam yazını, bu yazarlar için siyasal ve kültürel tartışmalara katılım sağlayan bir platforma dönüşmüştür. Bu bağlamda, Azar Nafisi'nin otobiyografik nitelikteki eserleri, Deleuze ve Guattari'nin“minör edebiyat”kavramı çerçevesinde değerlendirilebilir. Majör bir dil içinde gelişen minör edebiyat, dilin yersizyurtsuzlaşması, politik doğası ve kolektif sesi gibi niteliklerle tanımlanır. Nafisi'nin bibliomemoir türündeki eserleri, Reading Lolita in Tehran (2003), The Republic of Imagination (2014) ve Read Dangerously (2022), edebi eleştiri ile otobiyografik anlatıyı birleştirerek bu özellikleri somutlaştırmaktadır. Bu yaklaşımı destekleyen Gillian Whitlock'un“soft power”(yumuşak güç) kavramı, Nafisi'nin eserlerinin bastırılmış anlatıları görünür kılan ve bu anlatılar aracılığıyla kültürel etki yaratan araçlar olarak görülebileceğini ortaya koyar. Sürgün konumunu benimseyerek yazan Nafisi, kanonik yazarlarla kurduğu metinlerarası diyaloglar aracılığıyla edebiyatı siyasal direnişin, kimliğin yeniden inşasının ve kültürlerarası dayanışmanın bir alanına dönüştürür. Bu tez, Nafisi'nin yaşam yazınlarının minör edebiyatın dinamiklerini taşıdığını ve eserlerinin dönüştürücü gücüyle birer yumuşak güç aracı olarak işlev gördüğünü ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Following the 1979 Revolution, the shifting sociopolitical conditions and the growing need for self-expression amid repression led to a significant rise in the genre of life writing during the post-Revolutionary era in Iran. Free from the constraints of censorship, women writers, particularly those in the diaspora, intertwined their personal stories with broader societal issues, and found a voice through life writing in a language other than their native tongue. Thus, life writing emerged as a vital platform for these writers to engage in political and cultural debate. In this context, Azar Nafisi's autobiographical works can be situated within Deleuze and Guattari's concept of“minor literature.”Defined by its emergence within a major language, minor literature is marked by the deterritorialization of language, the inseparability of the personal and the political, and resonance that speaks to a collective experience. Nafisi's bibliomemoirs, Reading Lolita in Tehran (2003), The Republic of Imagination (2014), and Read Dangerously (2022), embody these traits through their fusion of literary criticism with autobiographical reflection. Complementing this outline, Gillian Whitlock's concept of“soft power”illuminates how Nafisi's works act as cultural tools that amplify suppressed narratives through their political depth. Writing from an exilic position, Nafisi engages in intertextual dialogues with canonical authors, transforming literature into a site of political resistance, identity reconstruction, and cross-cultural solidarity. This thesis argues that Nafisi's bibliomemoirs embody the dynamics of minor literature and serve as tools of“soft power”through the transformative power of life writing.