Genç plazma kan uygulamasının yaşlı karaciğer antioksidan savunma mekanizması üzerindeki etkisi
The effect of young blood plasma application on antioxidant defense mechanisms in aged liver
- Tez No: 949737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN KÜLAHLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TANER TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Health, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Savunma Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi KBRN Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç sıçan plazmasının yaşlı sıçanların karaciğerinde antioksidan savunma mekanizması üzerindeki etkilerini incelemektir. Özellikle antioksidan gen ekspresyonlarındaki değişiklikler değerlendirilerek, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) ajanlara karşı potansiyel koruyucu etkiler araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, glutatyon S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR), glutatyon peroksidaz (GPX), katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), tiyoredoksin (TRX) ve tiyoredoksin redüktaz (TRXR) gibi temel antioksidan genlerin ekspresyon düzeyleri analiz edilmiştir. Araştırmada Sprague Dawley cinsi erkek sıçanlar kullanılmıştır. Denekler dört gruba ayrılmıştır: yaşlı kontrol (24 aylık), genç kontrol (5 haftalık), genç plazma uygulanan yaşlı sıçanlar ve yaşlı plazma uygulanan genç sıçanlar. Plazma uygulaması, 30 gün boyunca her gün intravenöz enjeksiyon yoluyla gerçekleştirilmiştir. Deney sonunda karaciğer dokuları toplanarak ribonükleik asit (RNA) izolasyonu ve tamamlayıcı DNA (cDNA) sentezi yapılmış; gen ekspresyon düzeyleri, Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-qPCR) ile belirlenmiş ve 2^-ΔΔCt yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, gruplar arasında istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of young plasma treatment on aged rats, with a particular focus on evaluating potential protective effects against chemical, biological, radiological, and nuclear (CBRN) agents by analyzing changes in antioxidant gene expressions. The study examined the expression levels of key antioxidant genes, including glutathione S-transferase (GST), glutathione reductase (GR), glutathione peroxidase (GPX), catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), thioredoxin (TRX), and thioredoxin reductase (TRXR). Male Sprague Dawley rats were used in the experiment. The rats were divided into four groups: aged control (24 months), young control (5 weeks), aged rats receiving young plasma, and young rats receiving aged plasma. Plasma transfer was administered through daily intravenous injections over a period of 30 days. At the end of the experiment, liver tissues were collected. RNA isolation and complementary DNA (cDNA) synthesis were performed, followed by gene expression analyses using the real-time quantitative polymerase chain reaction (RT-qPCR) method. The 2^-ΔΔCt method was used to calculate relative gene expression levels, and inter-group comparisons were statistically analyzed.