Glisemik değişkenliğin yoğun bakım hastalarında hastane kökenli enfeksiyonlar ve diğer sonlanımlar üzerine etkisi
The impact of glycemic variability on hospital-acquired infections and other outcomes in intensive care patients
- Tez No: 949769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN TAŞKIN, ÖĞR. GÖR. METE ERDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitesine kabul edilen yetişkin hastalarda glisemik değişkenliğin hastane kaynaklı enfeksiyonlar ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli gözlemsel bir araştırma olarak yapılmıştır. 01 Mart 2023 ile 01 mart 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan hastalar arasından dahil olma kriterlerini karşılayan hastalar çalışmaya alınmıştır. Hastaların yoğun bakım ünitesine yatışında yaş, cinsiyet, kronik hastalıkları gibi demografik bilgileri, yoğun bakım yatış nedenleri kaydedildi. Hastaların YB yatışının ilk 48 saatinde 4 saat aralıklarla toplam 13 tane kan şekeri ölçümü kaydedildi. Bu veriler kullanılarak MAGE, CoV, TWA-BG değerleri hesaplandı. Hastaların vazopressör tedavi alıp almadığı bilgisi kaydedildi. Hastane enfeksiyon komitesi tarafından hastalarda hastane kaynaklı enfeksiyon tespiti yapıldı. Ek olarak hastaların yoğun bakım yatış süreleri ve hastane içi mortalite bilgileri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the relationship between glycemic variability and hospital-acquired infections in adult patients admitted to the intensive care unit. Materials and Methods: This single-center prospective observational study was conducted at the SBÜ Gülhane Training and Research Hospital Internal Medicine Intensive Care Unit. Patients admitted between March 1, 2023, and March 1, 2024, who met the inclusion criteria, were enrolled in the study. Demographic information such as age, gender, and chronic diseases, as well as the reasons for ICU admission, were recorded. A total of 13 blood glucose measurements were recorded at 4-hour intervals during the first 48 hours of ICU admission. Using these data, MAGE, CoV, and TWA-BG values were calculated. Information on whether patients received vasopressor therapy was also recorded. Hospital infection committee identified hospital-acquired infections in patients. Additionally, the duration of ICU stay and in-hospital mortality data were recorded. All tests were analyzed using SPSS 25.0, and a p-value of