Yoğun bakımda akut böbrek hasarı gelişen hastalarda, kronik böbrek hastalığı epidemiyolojisi (CKD-EPİ) formülü, böbrek hastalığında diyetin modifikasyonu (MDRD) formülü ve kinetik glomerüler filtrasyon hızı formülü kullanımının antibiyotik dozlarına etkisi
The effect of using chronic kidney disease epidemiology (CKD-EPİ) formula, modification of diet in renal disease (MDRD) formula and kinetic glomerular filtration rate formula on antibiotic doses in patients with acute kidney injury in intensive care unit
- Tez No: 949770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN DEMİRPOLAT
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nefroloji, İç Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akut böbrek hasarı yoğun bakım hastalarında sık görülen bir durumdur ve artmış hastanede kalış süresi ve mortalite ile ilişkilidir. Akut böbrek hasarı gelişen hastaların klinik yönetimi kadar antibiyotik doz modifikasyonu da klinisyenleri zorlayan bir konudur. Çünkü akut böbrek hasarı gelişen hastalarda kreatinin değeri kullanılarak glomerüler filtrasyon hızını hesaplamaya çalışan standart formüller geçerli değildir. Bu formüller stabil bir kreatinin değerine sahip kronik böbrek hastalığı olan hastalar için tasarlanmış olup, akut böbrek hasarı gibi sürekli değişen kreatinin değerlerine sahip hastalar için geçerli değildir. Bu durumlarda kullanılmak üzere glomerüler filtrasyon hızını hesaplamak için kinetik formüller türetilmiştir. Chen'nin kinetik formülü klinikte rahat bir şekilde kullanılabilecek basit bir cebirsel eşitlikten oluşturulmuştur. Çalışmamız Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde tek merkezli olarak gerçekleştirilen prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Üniteye yatan ve yatış anında veya ilk yedi gün içerisinde akut böbrek hasarı gelişen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamıza 41 kadın 59 erkek hasta kabul edilmiştir. Hastların demografik özellikleri ve aldıkları tedavilerle birlikte akut böbrek hasarı gelişmesi sonrası yedi gün takip edilerek günlük kreatininleri ve volüm durumları not edilmiştir. Elde edilen bu verilerle hastaların CKD-EPİ ve MDRD gibi standart formüller kullanılarak ve Chen'nin kinetik formülü kullanılarak GFR(glomerüler filtrasyon hızı)'ları hesaplanmıştır. Bunun dışında hastaların günlük volüm durumları kullanılarak kreatinin değerleri volüme göre düzeltilmiş ve bu volüme göre düzeltilmiş kreatininler kullanılarak standart formüller ve kinetik formülle GFR'ları hesaplanmıştır. Çalışmamızda antibiyotiklerin böbrek fonksiyon bozukluğu durumundaki ilaç dozu ayarlama kategorileri >50, 50-30, 30-15,
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury is a common condition in intensive care unit patients and is associated with increased length of hospitalization and mortality. Antibiotic dose modification as well as clinical management of patients with acute kidney injury is a challenging issue for clinicians. Because standard formulas that try to calculate glomerular filtration rate using creatinine value are not valid in patients with acute kidney injury. These formulas are designed for patients with chronic kidney disease with a stable creatinine value and are not applicable to patients with constantly changing creatinine values such as acute kidney injury. Kinetic formulas have been derived to calculate the glomerular filtration rate for use in these situations. Chen's kinetic formula is constructed from a simple algebraic equation that can be used conveniently in the clinic. Our study is a prospective observational single-center study conducted in Erciyes University Faculty of Medicine, Internal Medicine Intensive Care Unit. Patients who were hospitalized in the unit and developed acute kidney injury at the time of admission or within the first seven days were included in the study. Forty-one female and 59 male patients were admitted to our study. The demographic characteristics of the patients and the treatments they received were followed up for seven days after the development of acute kidney injury and their daily creatinine and volume status were noted. With these data, GFR (glomerular filtration rate) was calculated using standard formulas such as CKD-EPI and MDRD and Chen's kinetic formula. In addition, creatinine values were corrected according to volume using the daily volume status of the patients and GFRs were calculated using standard formulas and kinetic formula using these volume-corrected creatinines. In our study, the dose adjustment categories of antibiotics in renal dysfunction were divided into 4 categories as >50, 50-30, 30-15,