Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS)'nda hangi hastalar BPAP (Bilevel Pozitif Hava Yolu Basıncı) tedavisi için adaydır?
Which patients are candidates for BPAP (Bilevel Positive Airway Pressure) therapy in Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS)?
- Tez No: 949771
- Danışmanlar: PROF. AYSEL SÜNNETÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: CPAP, OSAS'ın tedavisi için standart tedavi olarak önerilmektedir. CPAP tedavisinde başarısız olanlar öncelikli BPAP olmak üzere alternatif non invaziv pozitif basınçlı ventilasyon yöntemlerinden faydalanabilirler. Bu çalışmada amacımız OSAS'ta CPAP başarısızlığı ve BPAP tedavisi gereksinimini öngörebilecek hasta özellikleri ve polisomnografi parametrelerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, 01.01.2013-01.07.2024 tarihleri arasında Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Polisomnografi Ünitesi'nde OSAS saptanan CPAP titrasyonuna alınan CPAP titrasyonunda başarı sağlanan hastalar ile CPAP titrasyonunda başarısız olup BPAP titrasyonuna yanıt veren hastalara ait veriler retrospektif olarak hasta dosyalarından elde edilmiş ve bu veriler SPSS 25.0 programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; eşlik eden ek hastalıklardan; Kalp Yetmezliği, KOAH, Ateroskleroz, Hiperlipidemi, Hipertansiyon, Diyabetes Mellitus, Parkinson ve Cushing Sendromu BPAP grubunda daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: CPAP is recommended as the standard treatment for OSAS. Those who fail CPAP therapy may benefit from alternative non-invasive positive pressure ventilation methods, primarily BPAP. The aim of this study is to identify patient characteristics and polysomnographic parameters that may predict CPAP failure and the need for BPAP therapy in OSAS. Materials and Methods: In our study, data were collected from patients diagnosed with OSAS at the Van YYÜ Dursun Odabaş Medical Centre Polysomnography Unit between 01.01.2013 and 01.07.2024 , data were retrospectively obtained from patient files for patients who achieved success in CPAP titration and those who failed CPAP titration but responded to BPAP titration. These data were statistically analysed using SPSS 25.0 software. Results: According to the results obtained from the study, comorbidities such as heart failure, COPD, atherosclerosis, hyperlipidemia, hypertension, diabetes mellitus, Parkinson's disease, and Cushing's syndrome were more prevalent in the BPAP group.