Astronomi etkinliklerinin okul öncesi dönem çocuklarının bilimsel süreç becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of astronomy activities on preschool children's scientific process skills
- Tez No: 949791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Küçük yaşlardan itibaren çocuklar bilimsel kavramlara ilgi duyarlar. Bu ilgilerini ilk olarak çevrelerinde görmeye ve tanımaya başlarlar. Okul öncesi dönemde ise çocuğun ne düşündüğü, neyi gözlemlediği kavram gelişimi açısından çok önemlidir. Okul öncesi dönem, çocukların bilimsel süreç becerilerini ve temel kavramları deneyimleri yoluyla edindikleri bir dönemdir. Çocukların doğal dünyayı keşfetme merakını ve gözlem yapma becerilerini artıran fen eğitimi, özellikle soyut astronomik kavramların somut deneyimlerle öğretilmesini sağlayarak bu süreçte etkili bir rol oynamaktadır. Çocukların ilgilerinin yoğunlaştığı konulardan biri de“gezegenler, uzay, güneş, ay”gibi kavramlarıyla astronomidir. Astronomi, gezegenlerin hareketlerini ve yapısal özelliklerini araştıran disiplinler arası bir bilim olarak değerlendirilmekte olup gelişen birçok bilimle ilişkilendirilmektedir. Araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde astronomi etkinliklerinin bilimsel süreç becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma, Adana ilinde yer alan iki okul öncesi eğitim kurumundaki 48-72 ay arasındaki toplam 178 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada ön test ve son test veri toplama aracı olarak Kavak (2020) tarafından geliştirilen“Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada ön test uygulamalarından sonra deney grubuna 10 hafta süren astronomi etkinlikleri uygulanmış ve ardından her iki gruba da son test uygulanarak araştırma tamamlanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, deney grubuna uygulanan astronomi etkinliklerinin, çocukların bilimsel süreç becerilerini anlamlı ve olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Özellikle çocukların ilişki kurma, tahmin ve ölçme becerilerinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Sonuçlar, astronomi etkinliklerinin okul öncesi dönemde çocukların bilimsel süreç becerilerini geliştirme açısından etkili olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, okul öncesi eğitimde astronomi etkinliklerine daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Children are interested in scientific concepts from an early age. They first start to see and recognize this interest in their environment. In the preschool period, what the child thinks and observes is very important in terms of conceptual development. The preschool period is a period when children acquire scientific process skills and basic concepts through their experiences. Science education, which increases children's curiosity to explore the natural world and their observation skills, plays an effective role in this process by teaching abstract astronomical concepts through concrete experiences. One of the subjects that children's interests are concentrated on is astronomy with concepts such as“planets, space, sun, moon”. Astronomy is considered an interdisciplinary science that investigates the movements and structural properties of planets and is associated with many developing sciences. The aim of the research is to examine the effects of astronomy activities on scientific process skills in the preschool period. The research was conducted on a total of 178 children between the ages of 48-72 months in two preschool educational institutions in the province of Adana. A pretest-posttest control group quasi-experimental design was used in the research. In the study, the“Science Process Skills Scale”developed by Kavak (2020) was applied as a pre-test and post-test data collection tool. After the pre-test applications, astronomy activities were applied to the experimental group for 10 weeks, and then the post-test was applied to both groups and the research was completed. According to the findings of the study, it was determined that the astronomy activities applied to the experimental group had a significant and positive effect on children's scientific process skills. Significant progress was made, especially in children's relationship-making, estimation and measurement skills. The results show that astronomy activities are effective in developing children's scientific process skills in the pre-school period. In this context, it is recommended that astronomy activities be given more space in pre-school education.