Çocukluk çağı travmaları, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkiler
The relationship between childhood trauma, cognitive emotion regulation strategies and obsessive compulsive symptoms
  1. Tez No: 949792
  2. Yazar: BERA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNTAY ARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çocukluk çağı travmaları psikopatoloji gelişiminde ve devamlılığında kilit bir risk faktörü olarak görülmektedir. Ancak, çocukluk çağı travmaları ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişki tam olarak aydınlatılmış değildir. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin çocukluk çağı travmaları ile psikopatoloji arasında aracı rolü olabileceğine işaret edilmiştir. Bu çalışma ile amaçlanan, ilgili değişkenlerin birbirleriyle ilişkilerini ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin çocukluk çağı travmaları ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide aracı rolünün olup olmadığını incelemektir. Bu doğrultuda, Çocukluk Çağı Travmaları Anketi, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Padua Envanteri – Washington Eyalet Üniversitesi Revizyonu kullanılmıştır. Çalışma, yaşları 20-65 arasında (Xort. = 30.68 ss = 8.7) değişen, herhangi bir psikopatolojik tanı almayan 189 kadın (%72.7) ve 71 erkek (%27.3) olmak üzere 260 katılımcı ile yürütülmüştür. Çocukluk çağı travmaları ile obsesif kompulsif belirtiler arasında pozitif yönde; çocukluk çağı travmaları ile uyumlu stratejiler arasında negatif yönde; çocukluk çağı travmaları ile uyumsuz stratejiler arasında pozitif yönde; obsesif kompulsif belirtiler ile uyumsuz stratejiler arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Uyumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin çocukluk çağı travmaları ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide tam aracı rolü olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın sonuçları alanyazın ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood trauma are considered a key risk factor in the development and maintenance of psychopathology. However, the relationship between childhood trauma and obsessive compulsive symptoms remains unclear. Cognitive emotion regulation strategies have been suggested as a potential mediating link between childhood trauma and psychopathology. This study aims to examine the relationships between these variables and investigate whether cognitive emotion regulation strategies mediate the relationship between childhood trauma and obsessive compulsive symptoms. For this aim, the Childhood Trauma Questionnaire, the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, and the Padua Inventory – Washington State University Revision were utilized. The study was conducted with 260 participants aged between 20 and 65 years (M = 30.68, sd = 8.7), including 189 women (72.7%) and 71 men (27.3%), who had no psychopathology. The findings revealed a positive relationship between childhood trauma and obsessive compulsive symptoms, a negative relationship between childhood trauma and adaptive strategies, a positive relationship between childhood trauma and maladaptive strategies, and a positive relationship between obsessive compulsive symptoms and maladaptive strategies. Furthermore, maladaptive cognitive emotion regulation strategies were found to fully mediate the relationship between childhood trauma and obsessive compulsive symptoms. The results are discussed in light of the relevant literature.