Boyabat (Sinop) kuzeydoğusunun petrol imkanlarının incelenmesi
Petroleum possibilites on the north eastern part of Boyabat (Sinop)
  1. Tez No: 9498
  2. Yazar: ALİ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN SONEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
ill ÖZET DOKTORA TEZ t BOYABAT < SI NOP) KUZEYDO?USUNUN PETROL İMKANLARININ İNCELENMESİ ALI SARI ankara üniversitesi fen bilimleri enstitüsü jeoloji mühendisliği ana bilim dal i Dani smart s Prof.Dr.Nurettin Sonel 1990. Sayfa: 312 Jüri Bu çalınmada, Boyabat (Sinop!» kuzeydoğusunda petrol içeriği yönünden son derece ümitli olan bölgenıYı jeolojisi ve petrol yönünden değerlendirilmesi amaç lamıştır. inceleme alanında yüzeyleyen birimler, Akgöl, Bürnük, Inaltı, Çağlayan, Kapanboğaz ı, Yemişi içay, Gür- sökü, Akveren, Atbası ve Kusur i Formasyonlarıdır. Yöre de görülen bu istiflerin büyük bir kısmı kumtası-seyl ar dal anmasından oluşmakta olup, bulantı akıntılarıyla çökelti lraislerdir. Bunun yanında karbonatlı ve volkanik katkılı birimler de mevcuttur. Yapılan petrol anakaya analizleri sonuçlarına göre Akgöl Formasyonunun anakaya olamayacağı, Çağlayan Formasyonunun zayıf ve orta derecede, Güv*sökü Formasyo nunun ise zayıf anakaya özelliğinde olduğu belirlenmiş tir. Petrol haznekaya analizleri ile Akgöl ve Inaltı Formasyonlarının zayıf, Çağlayan Formasyonunun zayıf ve orta, Gürsökü Forroayonunun ise zayıf hazne kaya özelli ğinde öldüğü belirlenmiştir. Akgöl, înaltı, Çağlayan, Kapanboğaz ı, Gürsökü ve Kusuri Formasyonlarının örtükaya olabilecek seviyele ri mevcuttur. ANAHTAR KELİMELER: Formasyon Geliştirme, Petrol, Anakaya Haznekaya, örtükaya, Petrol Kapanı, Volkanik Faaliyet, Uyumsuzluk, ölçülü Stratigrafi k Kesit, Kıvrım, Sediman tasyon.
Özet (Çeviri)
IV ABSRACT Phd. Thesis PETROLEUM POSSIBILITES ON THE NORTH EASTERN PART OF BOYABAT Al i Sar ı Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisors Prof. Dr. Nurettin SONEL 1990. Pages 312 Jury: Prof. Dr. Nurettin SONEL Prof. Dr. Vedia TOKER Prof; or. FtWIartr The aim of this study is to review the geolo gical formations of the North Eastern Part of the Boya bat (Sinop) region and to evaluate the possible exis tence of petroleum. Formations which are named Akgöl, Bür nük, înal tı, Çağlayan, Kapanboğazı, Yemişi içay, Gürsökü, Akveren, At bası and Kusur i were cropped out in the study area. The sandstone shale alternation in this sequence depo sited by turbiditic currents flows. In addition to this carbonate sedimantation and units with volcanic mate rials are existed. According to the source rock Akgöl Formation can not be determined as a söurce-rock, add i onally Çağ layan Formation bears weak to moderate source-rock pro perties and Gürsökü Formation also is a weak source- rock. The reservoir -rock analyses presented that Akgöl and înaltı Formations may be weak, Çağlayan Forma tion may be a weak to moderate reservoir -rock as well as Gürsökü Formation in the same context. Some parts of Akgöl,- înaltı, Çağlayan, Kapan boğazı» Gürsökü and Kusur i Formations have cap rock pro perties. KEY WORDSs Formation Evaluation, Petroleum, Source Rock, Reservoir Rock, Cap-Rack, Petroleum Traps, Volcanic Ac tivities, Uncor formity, Meassured Strati graphic. Section, Folding, Sedimantation.