LHD tipi çok maksatlı amfibi hücum gemisinin amfibi harekata yönelik araç istif planının optimizasyonu
Optimization of the vehicle stowage plan for amphibious ooperations on an LHD-type multi-purpose amphibious assault ship
  1. Tez No: 949816
  2. Yazar: MEHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT SAYLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, LHD tipi Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisinin araç güvertesinin Amfibi Harekâta yönelik olarak araç istif planının optimizasyonu ele alınmıştır. Kısaca, Amfibi Harekât planına göre aralarında öncelik ilişkileri bulunan hücum dalgalarını oluşturan farklı ağırlık ve boyutlara sahip araçların, herhangi bir dalga gemiyi terk etse dahi geminin sancak ve iskelesi arasında kabul edilebilir bir fark ile dengede kalarak araç güvertesine istiflenmesi problemidir. Amaç fonksiyonunun gemiye yüklenen hücum dalgasının maksimize etmek olduğu problem basitten karmaşığa doğru üç aşamada, dördüncü olarak ta tüm araç güvertesinden faydalanmayı hedefleyecek şekilde yüklenen araç sayısını maksimize etmek amacıyla matematiksel olarak özgün bir şekilde modellenmiştir. Her bir model için de örnek problemler oluşturularak çözüm için AMPL modelleme dili üzerinde CPLEX çözücüsü ve Python dili üzerinde Gurobi çözücüsü kullanılmış ve elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Aralarında öncelik ilişkileri bulunan hücum dalgalarını oluşturan farklı ağırlık ve boyutlara sahip araçların güverte üzerindeki en uygun ataması sağlanmıştır. Bu çalışma, sezgisel metot kullanan gemideki yüklemeden sorumlu personele uygun bir ara yüzle emniyetli bir şekilde araçların istif planının oluşturulmasında zaman kazanmasını sağlayacaktır. Model, Amfibi Harekât dışında, LHD tipi Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisinin idari, insani yardım faaliyetleri ile Ro-Ro tipi gemilerin ticari operasyonlarında da uygulanabilir bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the optimization of the vehicle stowage plan for the vehicle deck of an LHD-type Multi-Purpose Amphibious Assault Ship in the context of amphibious operations. Specifically, the study addresses the problem of stowing vehicles with different weights and dimensions, which form amphibious assault waves with precedence constraints, on the vehicle deck while ensuring an acceptable balance between the starboard and port sides, even if a wave disembarks from the ship. The problem is formulated in a structured manner, progressing from simple to complex in three stages. In the fourth and final stage, a model is developed to maximize the number of vehicles loaded on the deck, aiming for full utilization of the available space. A unique mathematical formulation is proposed to determine the optimal placement of vehicles on the deck while considering precedence relationships among assault waves. For each model, example problems were formulated, and solutions were obtained using mathematical programming solvers, CPLEX on AMPL and Gurobi on Python Language. The results were summarized, and the optimal assignment of vehicles with different weights and dimensions to the deck was ensured. This study provides a practical tool for the personnel responsible for loading operations on the ship, enabling them to generate a safe and efficient vehicle stowage plan through an intuitive interface, ultimately saving time. Beyond amphibious operations, the proposed model also offers a viable solution for administrative and humanitarian aid missions of LHD-type Multi-Purpose Amphibious Assault Ships, as well as for commercial operations of Ro-Ro vessels.