Yeşil örgütsel davranışın iş tatminine etkisi üzerinde kurumsal itibarın aracılık rolü
The mediating role of corporate reputation in the effect of green organizational behavior on job satisfaction
  1. Tez No: 949815
  2. Yazar: MAİDA UZUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TANSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, süt ve süt ürünleri işletmesinde çalışanlara, yeşil örgütsel davranışın, iş tatmini üzerindeki etkisinde kurumsal itibarın aracılık rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırma beş bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde araştırma modelinde yer alan üç ayrı değişkene yönelik kavramsal çerçeve sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde teorik temel, değişkenler arası ilişkiler ve geliştirilen hipotezlere yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise araştırma modeli, evren örneklem ve veri analizi, veri toplama araç ve teknikleri ile verilerin analizine yönelik açıklamalar yer almaktadır. Araştırmanın dördüncü bölümünde örnekleme ilişkin demografik istatistikler, normallik testleri, ölçeklere ilişkin güvenilirlik analizi, bağımsız ve aracı değişkenin bağımlı değişken üzerine etklerini ölçmek için regresyon analizlerinin yanı sıra hipotezlere yer verilmiştir. Araştırmanın beşinci ve son bölümü olan kısmında elde edilen bulgular literatürdeki mevcut çalışmaların bulguları ile karşılaştırılmış tartışma ve sonuç başlığı altında değerlendirilmiş, bulguların sektörüne yansımalarının yanı sıra, yöneticilere yönelik değerlendirilmelerin yanı sıra araştırmacılar için önerilere yer verilmiştir. Bu çalışma, işletmede çalışan personele anket yöntemi uygulanarak elde edilen verilere dayandırılarak yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anketler, Güney Marmara bölgesinde süt ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösteren işletme personeline uygulanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi ile elde edilen 276 geçerli anketin analizi uygun istatiksel metedolar ile çalışma kapsamında yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre kurumsal itibarın kısmi aracılık rolü üstlendiğini tespit edilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen bulgular ışığında süt ve süt ürünleri sektörü ile sektör yöneticilerine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of corporate reputation in the effect of green organizational behavior on job satisfaction among employees in a dairy and dairy products enterprise. The research is structured in five sections. In the first section, the conceptual framework related to the three variables in the research model is presented. The second section includes the theoretical background, the relationships between variables, and the hypotheses developed. The third section provides information on the research model, population and sampling, data collection tools and techniques, and data analysis methods. The fourth section presents demographic statistics of the sample, normality tests, reliability analyses of the scales, and regression analyses to measure the effects of the independent and mediating variables on the dependent variable, along with the hypotheses. The fifth and final section evaluates the findings under the discussion and conclusion heading by comparing them with existing studies in the literature. Sectoral implications, recommendations for managers, and suggestions for future researchers are also included. The study is based on data collected through a survey conducted with employees of enterprises operating in the dairy sector in the South Marmara region. A total of 276 valid questionnaires, obtained using a convenience sampling method, were analyzed with appropriate statistical techniques. In accordance with the findings of the study, corporate reputation was found to exhibit a partial mediating role. Based on these results, a set of recommendations has been proposed for the dairy sector and its managerial stakeholders.