Silahlı çatışma hukuku temel ilkelerinin siber saldırılara uygulanması
Application of the fundamental principles of the law of armed conflict to cyber attacks
- Tez No: 949821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI HAKAN ERKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilgi teknolojilerinin savaşın doğasını ve icra usullerini köklü biçimde dönüştürdüğü çağımızda, devletlerin siber kapasitelerini artırmaya yönelik faaliyetleri, orduları bünyesinde özel siber birimler teşkil etmeleri ve siber uzayın giderek artan militarizasyonu, bu alandaki eylemlerin hangi hukuk kuralları çerçevesinde düzenleneceği sorusunu gündeme taşımıştır. Nitekim son yıllarda uluslararası düzeyde meydana gelen siber saldırılar, bazı durumlarda devletler açısından ciddi ve yıkıcı sonuçlar doğurmuştur. Siber uzaya özgü uluslararası hukuk düzenlemelerinin bulunmaması siber saldırıların silahlı çatışma hukuku kapsamında nasıl değerlendirileceği konusunda çeşitli yaklaşımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çerçevede,“saldırı”kavramının siber bağlamda nasıl tanımlanacağı ve bir siber operasyonun hangi koşullarda bu niteliği kazanacağı, askeri hedeflerin nasıl belirleneceği, çift kullanımlı nesne ve verilerin hukuki statüsünün ne olacağı, saldırı eşiğini aşan bir siber eylemin hangi tür silahlı çatışma hukuku rejimi kapsamında değerlendirileceği ve nihayetinde, bu hukuk alanının temel ilkelerinin siber saldırılara nasıl uygulanacağı gibi bir dizi temel sorunun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu çalışma, öncelikle konuya ilişkin kavramsal çerçeveyi ortaya koyacak; ardından siber saldırıların silahlı çatışma hukukunu hangi şartlarda devreye soktuğunu ve bu hukuk disiplininin temel ilkelerinin siber alanda nasıl tatbik edileceğini inceleyecektir. İnceleme kapsamında uluslararası hukukun asli ve tali kaynakları ışığında her bir ilke detaylarıyla ele alınarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In an era in which information technologies have profoundly transformed the nature and conduct of warfare, the growing militarisation of cyberspace, the establishment of dedicated cyber units within military structures, and the increasing efforts of states to enhance their cyber capabilities have raised pressing questions regarding the legal framework applicable to such activities. In recent years, cyber-attacks at the international level have, in some instances, produced severe and destructive consequences for states. The lack of specific international legal instruments tailored to cyberspace has led to divergent approaches to classifying cyber operations under the law of armed conflict. In this context, a range of foundational questions must be addressed: How should the concept of“attack”be defined in the cyber domain, and under what conditions a cyber operation qualifies as such? How are military objectives to be identified? What is the legal status of dual-use objects and data? Under which legal regime should cyber activities that exceed the threshold of an attack be assessed? Ultimately, how are the fundamental principles of this legal framework to be applied to cyber-attacks? This study first establishes the relevant conceptual framework. It then examines the conditions under which cyber-attacks activate the applicability of the law of armed conflict, and how the fundamental principles of this legal regime can be implemented in cyberspace. Each principle will be evaluated in detail in light of the primary and subsidiary sources of international law.