Exploring the nexus between in-service EFL teachers' assessment-related perceptions and practices
Hizmetiçi ingilizce öğretmenlerinin değerlendirme ile ilgili algıları ve uygulamaları arasındaki bağlantının incelenmesi
  1. Tez No: 949822
  2. Yazar: YAREN ELİBOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK MÜJDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Ölçme ve değerlendirme uygulamaları, yalnızca öğrencilerin başarısını belirlemede değil, aynı zamanda öğretmenlerin öğretim sürecini yönlendirmelerinde de merkezi bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, öğretmenlerin değerlendirmeye ilişkin algıları ile sınıf içi uygulamaları arasındaki ilişkiyi anlamak, etkili öğretim ve adil değerlendirme pratiklerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, farklı eğitim kademelerinde görev yapan üç İngilizce öğretmeninin ölçme-değerlendirme algıları ile bu algıların uygulamaya yansıyıp yansımadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden çoklu durum çalışması yöntemiyle yürütülmüştür. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler, yansıtıcı günlükler ve doküman analizi yoluyla toplanmış; MAXQDA yazılımı ile tematik olarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin ölçme-değerlendirmeye yönelik algılarının çoğunlukla öğrencilerin gelişimini desteklemeye, öğrenme sürecine rehberlik etmeye ve adil bir ortam sağlamaya yönelik olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bu algıların uygulamaya yansıma düzeyi öğretmenler arasında farklılık göstermektedir. Bazı öğretmenler algılarını tutarlı bir biçimde pratiğe dökerken, bazı durumlarda zaman yetersizliği, müfredat baskısı, öğrenci beklentileri ve kurumsal sınırlılıklar gibi bağlamsal etkenler bu algıların tam anlamıyla hayata geçirilmesini engellemektedir. Ayrıca, öğretmenlerin değerlendirme sürecinde karşılaştıkları mikro ve makro düzeydeki çeşitli zorlukların, uygulamalarını şekillendirdiği görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, farklı eğitim kademelerinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin ölçme-değerlendirme süreçlerine dair algılarını ve bu algıların sınıf içi pratiklere ne ölçüde yansıdığını kapsamlı bir şekilde ortaya koyarak, hem öğretmen eğitimi programlarına hem de politika yapıcılara yönelik önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Assessment practices play a central role not only in determining student achievement but also in guiding teachers' instructional processes. Therefore, understanding the relationship between teachers' assessment-related perceptions and their actual classroom practices is crucial for developing effective teaching and fair evaluation methods. This study aims to explore the assessment perceptions of three in-service English teachers working at different educational levels and to investigate the extent to which these perceptions are reflected in their practices. The research was conducted using a qualitative multiple case study design. Data were collected through semi-structured interviews, reflective journals, and document analysis, and were thematically analyzed using MAXQDA software. The findings reveal that teachers' assessment-related perceptions are largely centered around supporting student development, guiding the learning process, and creating a fair learning environment. However, the degree to which these perceptions are translated into practice varies among teachers. While some teachers were able to reflect their perceptions in a consistent manner, contextual factors such as time constraints, curriculum pressure, student expectations, and institutional limitations hindered full implementation for others. Furthermore, it was observed that both micro- and macro-level challenges significantly shaped their assessment practices. In conclusion, this study provides a comprehensive account of the assessment-related perceptions of English teachers across different educational contexts and the extent to which these perceptions are realized in practice. The findings offer valuable insights for teacher education programs and policymakers aiming to enhance assessment literacy and classroom assessment practices.