Geleneksel diplomasiden e-diplomasiye geçiş sürecinde Web 2.0'ın etkileri
The effects of Web 2.0 in transition process from traditional diplomacy to e-diplomacy
  1. Tez No: 949820
  2. Yazar: DOĞANCAN BAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Soğuk Savaş'ın sonundan itibaren internet, yapay zeka, akıllı sistemler, otomasyon gibi dijital teknolojilerde büyük ilerlemeler kaydedilmesi sonucu dünya çapında dijitalleşme süreci yaygınlaşmıştır. Dijitalleşmenin beraberinde web teknolojisi, Web 1.0 adıyla gelişmeye ve ilerlemeye başlamıştır. 2000'li yılların başlarından itibaren büyük ilerlemeler kaydedilen web teknolojisinde Web 2.0'a geçilmiştir. Web 2.0 ile birlikte dijitalleşme, hemen hemen her alanda yenilikler meydana getirmiştir. Bunlardan biri ise geleneksel diplomasidir. Geleneksel diplomasinin dijitalleşmesiyle“e-diplomasi”adında yeni bir diplomasi alanı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Web 2.0'ın etkisiyle geleneksel diplomaside önemli değişimler ve dönüşümler meydana gelmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, geleneksel diplomasiden e-diplomasiye geçiş sürecinde Web 2.0'ın etkilerini analiz etmek ve diplomasi alanında yaşanan değişim ile dönüşümleri ele almaktır. Çalışmanın hedefi ise diplomasinin tarihsel gelişiminin sürecini kronolojik olarak ele alarak e-diplomasiye geçiş sürecinde Web 2.0'ın ortaya çıkışının getirdiği yapısal ve fonksiyonel etkileri ayrıntılı olarak analiz etmektir. Çalışmanın konusu geleneksel diplomasiden e-diplomasiye geçiş sürecinde Web 2.0 kullanımı bağlamında meydana gelen değişimler ve dönüşümlerdir. Çalışmada Web 2.0'ın diplomaside getirdiği yeniliklerin olumlu ve olumsuz etkilerine değinilecektir. Web 2.0'ın diplomasiye yönelik getirdiği olumsuz etkiler tehdit, risk ve zararlar üzerinden ele alınacaktır. Web 2.0'ın diplomasiye yönelik getirdiği olumlu etkiler ise faydalar, yenilikler ve gelişmeler üzerinden ele alınacaktır. Bununla birlikte çalışmada elde edilen bulguların çalışmanın amacı ve belirlenen hedefleri doğrultusunda Web 2.0'ın geleneksel diplomasiden e-diplomasiye geçiş sürecinde genel olarak olumlu etkiler getirdiğini ortaya koyacaktır. Çalışma geleneksel medya araçlarıyla yapılmakta olan diplomasinin Web 2.0 ile birlikte yaşadığı değişim ve dönüşümleri göstermesiyle önem taşımaktadır. Çalışma, geleneksel diplomasiden e-diplomasiye geçiş sürecinde Web 2.0'ın getirdiği olumlu etkilerini göstermesi açısından da önem taşımaktadır. Çalışmada istenilen sonuca ulaşmak amacıyla ilk olarak literatür taraması yapılmıştır. Ardından literatür taramasıyla elde edilen kaynakların çalışmada kullanıma uygun olup olmadığı incelenmiş olup resmi kaynaklar, makaleler, kitaplar, raporlar, ansiklopediler ve sözlüklerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the end of the Cold War, the digitalization process has become widespread worldwide as a result of great advances in digital technologies such as the internet, artificial intelligence, smart systems, and automation. Along with digitalization, web technology has begun to develop and advance under the name Web 1.0. Since the early 2000s, great advances have been made in web technology, which has been transitioning to Web 2.0. With Web 2.0, digitalization has brought about innovations in almost every field. One of these is traditional diplomacy. With the digitalization of traditional diplomacy, a new field of diplomacy called“e-diplomacy”has emerged. Also significant changes and transformations have occurred in traditional diplomacy under the influence of Web 2.0. In this context, the aim of the study is to analyze the effects of Web 2.0 in the transition process from traditional diplomacy to e-diplomacy and to address the changes and transformations experienced in the field of diplomacy. The aim of the study is to examine the historical development of diplomacy chronologically and to analyze in detail the structural and functional effects brought about by the emergence of Web 2.0 in the transition process to e-diplomacy. The subject of the study is the changes and transformations that occurred in the context of Web 2.0 usage in the transition process from traditional diplomacy to e-diplomacy. The study will address the positive and negative effects of the innovations brought by Web 2.0 in diplomacy. The negative effects brought by Web 2.0 on diplomacy will be addressed through threats, risks and damages. The positive effects brought by Web 2.0 on diplomacy will be addressed through benefits, innovations and developments. In addition, the findings obtained in the study will reveal that Web 2.0 generally brought positive effects in the transition process from traditional diplomacy to e-diplomacy in line with the purpose and determined objectives of the study. The study is important in that it shows the changes and transformations experienced by diplomacy, which is carried out through traditional media tools, with Web 2.0. The study is also important in that it shows the positive effects brought by Web 2.0 in the transition process from traditional diplomacy to e-diplomacy. In order to reach the desired result in the study, a literature review was first conducted. Then, the suitability of the sources obtained through the literature review for use in the study was examined official sources, articles, books, reports, encyclopedias and dictionaries were used.