Tatil yeri seçiminde ailede kadının rolü
The role of women in selection of vacation destination in families
- Tez No: 949831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE SALHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, tatil yeri seçiminde etkili olan faktörler ve kadınların bu süreçteki rolü üzerine odaklanmaktadır. Araştırmada, kadınların aile içi karar alma süreçlerindeki etkileri incelenerek, tatil destinasyonu seçiminde hangi faktörlerin belirleyici olduğu analiz edilmiştir. Kadınların eğitim seviyesi, ekonomik bağımsızlığı, toplumsal cinsiyet rolleri ve aile içindeki konumları, tatil planlamasında nasıl bir etkiye sahip olduklarını anlamak adına önemli değişkenler olarak ele alınmıştır. Araştırmanın teorik çerçevesi, tüketici davranışları, toplumsal cinsiyet rolleri ve aile sosyolojisi perspektifinden ele alınmış, kadınların turizm sektöründeki tüketim eğilimleri ve karar alma süreçlerine etkileri derinlemesine incelenmiştir. Bu kapsamda, 35-55 yaş aralığında, ekonomik olarak tatil yapabilecek gelir düzeyine sahip 8 evli kadın ile nitel araştırma yöntemi kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen katılımcılar, tatil yeri seçiminde güvenlik, konfor, aile içi dinamikler, çocuk dostu hizmetler ve bütçe gibi unsurları öncelikli faktörler olarak değerlendirmiştir. Araştırmanın bulguları, kadınların tatil destinasyonu seçiminde ekonomik ve duygusal faktörleri dengeli bir şekilde ele aldıklarını göstermektedir. Çalışmaya katılan kadınlar, tatil planlamasında güvenlik, hijyen, aile bireylerinin ihtiyaçları ve sosyal etkileşim olanakları gibi kriterleri ön planda tuttuklarını belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra, kadınların eğitim seviyesinin yükselmesi ve ekonomik bağımsızlıklarının artması, onların karar alma süreçlerinde daha fazla söz sahibi olmalarını sağlamaktadır. Sonuç olarak, kadınların tatil yeri seçiminde oynadığı rol, turizm sektörünün hedef kitle analizleri, pazarlama stratejileri ve tüketici davranışlarının şekillenmesi açısından önemli bir değişken olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınların aile içi karar alma süreçlerindeki etkisinin giderek arttığı ve tatil tercihlerini yönlendiren başlıca faktörler olduğu ortaya koyulmuştur. Çalışma, turizm sektöründe kadınların ihtiyaçlarına yönelik daha kapsayıcı ve duyarlı politikalar geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the determinants of vacation destination preferences, with a particular emphasis on the role of women in this decision-making process. The study explores how women contribute to travel-related choices within the family unit, taking into account variables such as educational attainment, financial autonomy, perceived gender roles, and intra-family positioning. Grounded in theoretical perspectives from consumer behavior, gender studies, and family sociology, the research offers a comprehensive analysis of women's impact on tourism consumption and decision-making dynamics. A qualitative methodology was adopted, involving in-depth interviews with eight financially independent married women aged between 35 and 55. Participants were selected through purposive sampling to ensure relevance and insight. Findings indicate that key considerations in vacation planning include safety, comfort, familial relations, child-friendly amenities, and budget constraints. Results demonstrate that women navigate both financial and emotional dimensions in choosing travel destinations. Participants emphasized prioritizing security, cleanliness, the needs of family members, and social interaction opportunities during the planning phase. Furthermore, the findings suggest that higher levels of education and greater economic self-sufficiency enhance women's influence within familial decisions. In conclusion, women's growing role in determining vacation destinations emerges as a crucial factor in shaping tourism marketing strategies, consumer profiles, and segmentation efforts. The study underscores the need for the tourism industry to develop inclusive and responsive approaches that acknowledge and cater to women's preferences and decision-making power.