Türk kamu yönetiminde Sayıştayın etkililiği
The effectiveness of the Court of Accounts in Turkishpublic administration
- Tez No: 949830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dış denetim, kamu yönetiminde hesap verebilirlik ve mali şeffaflığın oluşabilmesi için etkililik, ekonomiklik ve verimlilik ilkelerinin hayata geçirilmesinde önemli görülmektedir. Kamu kurumlarının faaliyetlerinin bağımsız ve tarafsız bir şekilde değerlendirilmesini sağlayarak, kamu kaynaklarının nasıl kullanıldığını ve olası kamu zararlarının tespitini yapmaktadır. Türk kamu yönetiminde de bu görevi Sayıştay yürütmektedir. Sayıştay denetimlerini düzenlilik ve performans denetimi olarak yerine getirmekte ve bu denetim; kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli olarak kullanılmasını sağlamaktadır. 6085 Sayılı Sayıştay Kanunu ve 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu Sayıştayın yasal mevzuatını oluşturmaktadır. Sayıştay bu denetimlerini yürütürken kamu kurumlarına yönelik raporlar hazırlamakta ve ilgili kurumlar ile Türkiye Büyük Millet Meclisine sunarak, kamuoyunu da bilgilendirmektedir. Görüldüğü üzere kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli olarak kullanılabilmesi için dış denetim kaçınılmaz olmaktadır. Sayıştayın dış denetiminin etkililiği ise kamu yönetimine etki etmektedir. Sayıştayın tarihsel yolculuğu ve yasal mevzuat çerçevesinden yola çıkılarak düzenlenen bu çalışma, son raporlar ile son beş yılın verilerinin incelenerek, düzenlilik ve performans denetimi ekseninde etkililiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
External audit is considered important in implementing the principles of effectiveness, economy and efficiency in order to establish accountability and financial transparency in public administration. It ensures that the activities of public institutions are evaluated independently and impartially, and ensures that public resources are used and possible public losses are determined. The Court of Accounts also carries out this duty in Turkish public administration. The Court of Accounts conducts its audits as regularity and performance audits, and this audit ensures that public resources are used effectively, economically and efficiently. Law No. 6085 and Law No. 5018 constitute the legal framework of the Court of Accounts. While conducting these audits, the Court of Accounts prepares reports for public institutions and informs the public by presenting them to the relevant institutions and the Turkish Grand National Assembly. As can be seen, external audit is inevitable for public resources to be used effectively, economically and efficiently. The effectiveness of the Court of Accounts' external audit affects public administration. This study, which was prepared based on the historical journey of the Court of Accounts and the framework of legal legislation, examined the latest reports and the data of the last five years and evaluated its effectiveness in terms of regularity and performance auditing.