Avrupa Birliği ve Türk rekabet hukukunda dijital pazarlarda ilgili pazar
The relevant market in digital markets under European Union and Turkish competition law
- Tez No: 949833
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Teşebbüslere karşı yürütülen soruşturmalarda, rekabet hukuku düzenlemelerine aykırılığın belirlenebilmesi için atılması gereken ilk adım ilgili pazarın tanımlanmasıdır. İlgili pazar kavramı ilgili ürün pazarı, ilgili coğrafi pazar ve ilgili pazarın zaman boyutu olmak üzere üç farklı boyutu ile ele alınabilmektedir. İlgili pazarın tanımlanması sırasında, soruşturmaya konu ihlal türünün ve bu ihlal türüne yönelik yapılan düzenlemelerin de dikkate alınması tespit açısından önemli bir diğer faktördür. Günümüzde aktif olarak kullanılan dijital pazarlar, çoğu işlemin bir parçası haline gelmiştir. Dinamik, sürekli gelişen ve değişen bir yapıda olan dijital pazarlar, geleneksel pazarlardan farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla geleneksel pazarlar dikkate alınarak düzenlenen ilgili pazarın tanımlanmasına ilişkin kılavuzlar ve bildirimler, dijital pazar yapısı ile büyük ölçüde uyumlu değildir. Dijital pazarlarda gerçekleşen rekabet ihlallerine ilişkin iddiaların söz konusu olması durumunda, mevcut düzenlemeler göz önüne alındığında, ilgili pazarın tanımlanması daha zor ve karmaşık bir hal almaktadır. Bu sebeple, Avrupa Komisyonu ve Rekabet Kurulu kararları ile dijital pazarlarda ilgili pazarın tanımlanmasına ilişkin olarak çeşitli esaslar belirlemiştir. Ayrıca uygulanan Pazar Tanımı Bildirimi'nin dijital pazarlarda ilgili pazarın tanımlanması için yetersiz kalması karşısında Avrupa Komisyonu mevcut Pazar Tanımı Bildirimi'nde güncellemeler yapmıştır. Bu çalışmada ilk olarak, dijital pazar kavramı ve ilgili pazarın tanımlanması konusu incelenecektir. Ardından, dijital pazarlarda ilgili pazarın tanımlanması konusu; özellik gösteren durumlar, Pazar Tanımı Bildirimi'nde yapılan değişiklikler ve ihlal türlerine göre sınıflandırılmış Avrupa Komisyonu ve Rekabet Kurulu kararları çerçevesinde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In investigations conducted against undertakings, the first step in determining a violation of competition law regulations is the definition of the relevant market. The concept of relevant market can be addressed in three distinct dimensions: product market, geographical market, and temporal dimension. In defining the relevant market, the nature of the infringement and the regulatory framework specific to it are also important factors. Digital markets that are actively used today, have become a part of most transactions. Digital markets, by nature dynamic and evolving, possess characteristics that differ from those of traditional markets. Thus, market definition guidelines, based on traditional markets, are largely incompatible with digital market structures. In case of allegations of competition violations in digital markets, the definition of the relevant market becomes more difficult and complex in the light of existing regulations. Therefore, the European Commission and the Turkish Competition Board have developed principles on the definition of the relevant market in digital markets through their decisions. Additionally, due to its inadequacy for digital markets, the European Commission has updated the Market Definition Notice. This study first examines the concept of digital markets and the definition of the relevant market. Subsequently, it will address the definition of the relevant market in digital markets in light of distinctive circumstances, the amendments made to the Market Definition Notice, and decisions of the European Commission and the Turkish Competition Board classified according to the types of infringements.