İskemi modifiye albumin (IMA), renal iskemi-reperfüzyonda böbrek hasarını öngörmede belirteç olabilir mi?
The predictive value of ischemia-modified albumin(IMA)in renal ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 949859
  2. Yazar: HÜSEYİN AYTAÇ ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. MAHMUT GÖKHAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Renal iskemi ve reperfüzyon hasarını öngörmede IMA'nın oksidatif stres belirteci olarak kullanılabilirliğini araştırmak Materyal ve Metot: Bu çalışmaya 280-300 gram ağırlığında 40 adet sağlıklı, genç Wistar Albino cinsi sıçan her grupta 8 adet sıçan olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Sham (Kontrol) grubunda iskemi oluşturulmadan kan örneği alınıp nefrektomi uygulanırken, iskemi gruplarında ise her iki renal pedikül klemplenerek iskemi oluşturuldu. Her bir grup için tanımlanan sürelerin (20, 30, 40 ve 60 dk) sonunda reperfüzyon sağlandı ve kan örneği alındı ve nefrektomi gerçekleştirildi. Altı saatlik reperfüzyon süresi sonunda tekrar kan örneği ve diğer böbrek alındı. Serumda IMA ve hem serumda hem dse dokuda TAS, TOS ve OSI bakıldı. İskemi sonunda ve reperfüzyon sonrası 6. saatte serum ve doku örneklerinden elde edilen biyokimyasal bulgular ile histopatolojik bulgular karşılaştırıldı. Bulgular: İskemi sonrası serum IMA değerleri incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık olduğu (p= 0,0088) ve benzer şekilde iskemi sonrası serum (p=0,0238) ve ayrıca doku örneklerinde (p=0,0214) TOS değerlerinin de istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği gözlendi. Ancak iskemi sonrası serum ve doku TAS değerlerinde ise anlamlı farklılık bulunamadı (p= 0,9419). Reperfüzyon sonrasındaki 6.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the usability of IMA as an oxidative stress biomarker for predicting renal ischemia and reperfusion induced injury in the early period. Materials and Method: A total of 40 healthy, young rats of Wistar Albino genre, with a weight of 280-300 grams, were divided into 5 groups, consisting 8 of them in each. In sham (control) group, peripheral blood sampling and nephrectomy were performed without forming ischemia, while ischemia was rendered by clamping both renal pedicles in other groups. At the end of ischemia period described for each group specifically (20, 30, 40 and 60 minutes), reperfusion was achieved; blood sampling and one sided nephrectomy were performed. After 6 hours of reperfusion period, blood sampling and controlateral nephrectomy were done. The serum was examined for IMA; while TAS, TOS and OSI were investigated both in serum and tissue. The biochemical results achieved immediately after ischemia and 6 hours of reperfusion period were evaluated and compared along with the histopathological findings. Results: Regarding the post-ischemia serum IMA levels, a statistically significant difference (p= 0,0088) was observed between groups as well as TOS values in serum (p=0,0238) and also tissue (p=0,0214). However, post-ischemia TAS value was similar at groups both in serum and tissue (p= 0,9419). Besides the TOS and TAS levels in the tissue; IMA, TOS and TAS levels in serum sampled 6 hours after reperfusion were found to be statistically similar.