Necati Cumalı'nın Tütün Üçlemesi'ne ekoeleştirel bir yaklaşım
An ecocritical approach to Necati Cumali's Tütün Üçlemesi
- Tez No: 949861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA SAZYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz dünyasında modernleşmenin hız kazanmasıyla birlikte ekolojik krizler de derinleşmiş; bu durum, insanlıkla doğa arasında giderek büyüyen bir çatışmaya yol açmıştır. İnsanı ve onun evrenle ilişkisini merkeze alan edebiyat ise, doğayı tehdit eden bu krizlere karşı duyarsız kalmamıştır. Bu bağlamda, çevresel yıkımların edebiyat aracılığıyla görünür kılınması ve ekolojik farkındalığın bireyde oluşturulması, edebiyat ve ekoloji arasındaki etkileşimi temel alan ekoeleştiri kuramı ile mümkün hâle gelmiştir. Bu çalışmada, Necati Cumalı'nın farklı dönemlerde kaleme aldığı ve daha sonra“Tütün Üçlemesi”başlığı altında toplanan Zeliş, Yağmurlarla Topraklar ve Acı Tütün adlı romanları, ekoeleştirel bir perspektifle ele alınmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde yazarın yaşamı ve edebî kimliği değerlendirilmiş, ardından ekoeleştirinin kuramsal temelleri, tarihsel gelişimi ve disiplinlerarası bağlantıları ortaya konmuştur. Tezin ana bölümünde ise üçleme içerisindeki romanlar, insan-doğa ilişkisi çerçevesinde çözümlemeye tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular, Cumalı'nın eserlerinde insan merkezli yaklaşımları doğa merkezli bir bakışla tartışmaya açtığını ve doğa ile insan arasındaki dengenin yeniden kurulması gerektiği yönünde bir bilinç geliştirmeyi amaçladığını göstermektedir. Yazarın, çevre sorunlarını görünür kılarken ekoeleştirinin sunduğu imkânlardan bilinçli biçimde yararlandığı ve doğaya karşı etik bir duyarlılık geliştirmeyi hedeflediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of modernization in contemporary society has exacerbated ecological crises, resulting in an escalating conflict between humans and nature. Literature, focused on humanity and its connection to the cosmos, has not been indifferent to the problems endangering the environment. In this context, the notion of ecocriticism facilitates the visibility of environmental degradation through literature and fosters ecological awareness among individuals by analyzing the interplay between literature and ecology. The present study analyzed Necati Cumalı's books Zeliş, Yağmurlarla Topraklar, and Acı Tütün, composed in distinct times and subsequently compiled under the title“Tobacco Trilogy,”through an ecocritical lens. The study's introduction assessed the author's life and literary identity, thereafter, analyzing the theoretical foundations, historical evolution, and interdisciplinary links of ecocriticism. The primary section of the thesis addressed novels in the trilogy through the lens of human-nature interaction. The findings indicated that Cumalı's works present human-centered discussions via a nature-centered lens, seeking to cultivate an awareness of the necessity to restore the balance between nature and humanity. The author deliberately employed the advantages of ecocriticism to highlight environmental issues and seeks to cultivate an ethical awareness of nature.