Anaokulunda öz düzenleme becerisinin geliştirilmesinde etkinliklerin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of activites in develeping self regulation skills in kindergarten
  1. Tez No: 949862
  2. Yazar: SERAP BALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, ana sınıfına devam eden 60-72 aylık çocukların öz düzenleme becerilerinin gelişimine yönelik olarak farklı beceri alanlarında uygulanan etkinliklerin etkisi incelenmiştir. Araştırmada, okul öncesi dönemde farklı beceri alanlarına yönelik etkinliklerin çocukların öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde, İstanbul ili Esenler ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Tacirler Eğitim Vakfı İlkokulu bünyesinde öğrenim gören toplam 60 çocuk (30 deney, 30 kontrol grubu) araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizinde, SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Veriler, iki aşamalı olarak toplanmış ve nicel veri toplama aracı olarak“Öz Düzenleme Becerisi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre deney grubunda yer alan çocukların Öz düzenleme Beceri Ölçeği ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında, özellikle 14, 18, 23, 27 ve 28. maddelerde yüksek artışlar gözlenmiş; toplam puan ortalamasının 4.40 üzeri seviyelere ulaştığı tespit edilmiştir. Buna göre deney grubunda yer alan çocukların ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuç, farklı beceri alanlarında planlanan ve uygulanan öz düzenleme becerisini destekleyici etkinliklerin, çocukların öz düzenleme becerilerinin gelişiminde etkili olduğunu göstermektedir. Çalışmanın bulgularının özellikle okul öncesi öğretmenleri, alanda çalışan araştırmacılar, eğitimciler, ebeveynler ve konuya ilgi duyan diğer paydaşlar için faydalı olacağı değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yapılandırılmış ve öz düzenleme temelli etkinliklerin, okul öncesi çocukların öz düzenleme becerilerinde sistematik ve olumlu etkiler yarattığı görülmüş; bu tür programların erken çocukluk eğitiminde müfredata dâhil edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of activities targeting different skill areas on the development of self-regulation skills in children aged 60 to 72 months attending kindergarten. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups—a widely used quantitative method—was used to determine the effects of these activities during early childhood. The study conducted a total of 60 children (30 in the experimental group and 30 in the control group) who were enrolled in a preschool institution affiliated with the Ministry of National Education in Esenler district of Istanbul during the 2024–2025 academic year. SPSS 25.0 software was used to analyze the quantitative data obtained from the study. Data were collected in two stages, and the“Self-Regulation Skills Scale”was used as the quantitative data collection tool. According to the findings, when the pre-test and post-test scores of children in the experimental group on the Self-Regulation Skills Scale were compared, significant increases were observed, particularly in items 14, 18, 23, 27, and 28; and the overall average score was found to exceed 4.40. Accordingly, it was revealed that there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of children in the experimental group. This result indicates that self-regulation-supportive activities planned and implemented in various skill areas are effective in improving children's self-regulation skills. The findings of the study are considered to be beneficial especially for preschool teachers, researchers in the field, educators, parents, and other stakeholders interested in the subject. As a result, it was observed that structured and self-regulation-based activities create systematic and positive effects on preschool children's self-regulation skills; and it was emphasized that such programs should be integrated into the early childhood education curriculum