İlkokulların kurumsal yeterlilik durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of institutional adequacy status of primary schools
  1. Tez No: 949866
  2. Yazar: CEM MORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü en önemli mekanlardan biri okuldur. Öğrencilerin eğitim aldığı okulların belli standartlarda olması beklenmektedir. Bu çalışmada ilkokulların kurumsal yeterlilikleri belirlenmiş ve ilkokulların kurumsal yeterlilikleri okul yöneticileri, öğretmen ve veliler tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için tarama yönteminden yararlanılmış, nicel araştırma yöntemi kullanılmış, araştırmada envanter ve gözlem tekniği uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında ilkokul kurumsal yeterlilik ölçeği ile okul değerlendirme envanteri uygulanmıştır. Araştırmanın evreni Çanakkale'de bulunan yöneticiler, öğretmenler ve velilerden oluşurken, çalışma örneklemi Çanakkale'de müstakil okul müdürlüğü bulunan ilkokul yöneticileri, öğretmenleri ve velilerden oluşmaktadır. Okul değerlendirme envanteri uygulanan çalışma grubunda 5 uzman ve 3 okul müdürü bulunmaktadır. Araştırma bulgularına göre okul yöneticileri ilkokulların kurumsal yeterliliklerini çok yeterli, öğretmen ve veliler ise yeterli seviyede görmüştür. Okul yönetici ve öğretmenlerin kurumsal yeterlilikleri ile kıdem değişkeni arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. 16-20 yıl kıdeme sahip yöneticiler eğitim öğretim hizmetleri yönetimini 11-15 yıl kıdeme sahip yöneticilere göre daha yeterli görmektedir. 0 5 yıl kıdeme sahip öğretmenler, okulların genel hizmetler yönetimini 16-20 yıl ve 26 yıl üzeri kıdemi olan öğretmenlerden daha yeterli görmektedir. Cinsiyet, öğrenim durumu, yaş ve yerleşim yeri değişkenlerine göre velilerin kurumsal yeterlilik değerlendirmelerinde farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. İlkokulların kurumsal yeterliliklerini eğitim öğretim hizmetleri yönetimi, öğrenci işleri yönetimi, eğitim işgören hizmetleri yönetimi, genel hizmetler yönetimi ve okul geliştirme yönetimi alt boyutlarında erkek veliler kadın velilerden daha yeterli bulmuştur. İlkokulların temel boyutunu, öğrenci hizmetleri yönetimini, okul geliştirme yönetimini ilkokul mezunu olan veliler lise ve üniversite mezunu velilerden daha yeterli görmektedir. Öğrenci hizmetleri yönetimi ve eğitim işgören hizmetleri alt boyutunda yaşı 31-40 arasında olan veliler, yaşı 41-50 arasında olan velilere göre öğrenci hizmetleri yönetimini daha yeterli bulmuştur. Yaşı 20-30 arası olan veliler, yaşı 41-50 arasında olan velilere göre eğitim işgören hizmetlerini daha yeterli bulmuştur. Beldede yaşayan veliler il ve ilçe merkezinde yaşayan velilere göre ilkokulları daha yeterli bulmuştur. Okul değerlendirme envanteri sonuçlarına göre ilkokulların örgüt boyutları, yönetim süreçleri ve yönetim işlevlerinin çok yeterli olduğu görülmüştür. İlkokulların kurumsal yeterliliklerinin değerlendirilmesinde genel hizmet yönetimi ve bütçe yönetimi alt boyutunda velilerin ve öğretmenlerin görüşleri arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Araştırmacılara okul değerlendirmesini etkili olarak yapmayı sağlayacak model, uygulayıcılara da diğer okul kademelerinde değerlendirme yapılabilmesi ve okulların kurumsal yeterliliklerini ölçmek için yenilikçi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Schools are among the most critical institutions where educational activities are conducted. It is expected that the schools in which students receive education meet certain institutional standards. This study aimed to determine the institutional competencies of primary schools and to evaluate these competencies from the perspectives of school administrators, teachers, and parents. To achieve this objective, quantitative analysis method was employed. Data were collected through the use of inventories and observation techniques. Specifically, the Primary School Institutional Competency Scale and the School Evaluation Inventory were administered. The research population consisted of school administrators, teachers, and parents in Çanakkale, while the sample included 513 administrators and teachers, and 1,166 parents from primary schools with independent administration in the region. Additionally, the School Evaluation Inventory was applied to a sub-group consisting of five experts and three school principals. According to the research findings, school administrators perceived the institutional competencies of primary schools as highly sufficient, whereas teachers and parents considered them to be sufficient. A significant difference was identified between institutional competency evaluations of school administrators and teachers and their seniority levels. Administrators with 16–20 years of experience perceived the management of educational services as more competent compared to those with 11–15 years of experience. Teachers with 0–5 years of seniority evaluated the management of general services in schools more positively than those with 16–20 years and over 25 years of experience. Furthermore, parents' evaluations of institutional competency varied significantly based on gender, educational background, age, and place of residence. Male parents perceived the institutional competencies of primary schools as more adequate than female parents in the sub-dimensions of educational services management, student affairs management, human resources management, general services management, and school development management. Parents with a primary school education level perceived the fundamental dimension of primary schools, student services management, and school development management as more adequate compared to parents with high school and university education. In the sub-dimensions of student services management and educational staff services, parents aged 31–40 evaluated student services management more positively than those aged 41–50. Similarly, parents aged 20–30 perceived educational staff services more favorably than parents aged 41–50. Parents residing in towns evaluated primary schools as more competent than those living in provincial and district centers. According to the results of the School Evaluation Inventory, the organizational dimensions, management processes, and administrative functions of primary schools were found to be highly sufficient. A positive correlation was found between the views of parents and teachers in the sub-dimensions of general services management and budget management in evaluating the institutional competencies of primary schools. The study also offers a model that can enable researchers to conduct effective school evaluations and provides practitioners with innovative suggestions for evaluating other school levels and measuring schools' institutional competencies.