Sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren kurumların sağlık turizmi destekleri farkındalık düzeyinin incelenmesi
Investigation of the awareness level of health tourism supports of institutions operating in the health tourism sector
  1. Tez No: 949867
  2. Yazar: ŞENNUR CANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Healthcare Management, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sağlık turizmi, küresel ölçekte hızla büyüyen ve ülkeler için ekonomik, sosyal ve stratejik açıdan önemli bir sektör haline gelmiştir. Türkiye'de bu sektörün sürdürülebilir gelişimi ve uluslararası rekabet gücünün artırılması, sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren kurumların kamu desteklerine ilişkin farkındalık düzeyleriyle yakından ilişkilidir. Bu çalışmada, Türkiye genelinde sağlık turizmi yetki belgesine sahip kurumların, Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan desteklere yönelik farkındalık düzeyleri ile bu desteklerden yararlanma durumları, karşılaştıkları sorunlar ve önerileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de sağlık turizmi faaliyeti gösteren 337 kurum oluşturmuştur. Veriler, uzman görüşleriyle yapılandırılmış anket formu aracılığıyla toplanmış ve SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir. Frekans analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, katılımcıların desteklere ilişkin genel farkındalık düzeyinin orta seviyede olduğunu göstermiştir. Kurumların yalnızca %43,3'ü desteklerden yararlanmakta olup, başvuru sürecinde en sık karşılaşılan sorunlar karmaşık prosedürler, mevzuat değişiklikleri ve uzun ödeme süreleridir. İş birliği kuruluşlarının desteklere ilişkin farkındalık düzeylerinin diğer kurum türlerine göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada test edilen hipotezler sonucunda; kurum türüne, desteklerden yararlanma durumuna, danışmanlık hizmeti alma ve destekleri yeterli bulma değişkenlerine göre sağlık turizmi desteklerine ilişkin farkındalık düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca son üç yıldaki sağlık turizmi gelir artış oranı da desteklere yönelik farkındalık düzeyini anlamlı biçimde etkilemektedir. Bu bulgular, desteklere erişim ve fayda algısının kurumsal özelliklere göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, sağlık turizmi desteklerinin etkinliğini artırmak için başvuru süreçlerinin sadeleştirilmesini, bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını önermektedir. Ayrıca sektörel iş birliklerinin geliştirilmesi, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi ve başarılı kurumların ödüllendirilmesi gibi uygulamalarla farkındalık düzeylerinin artırılabileceği değerlendirilmektedir. Araştırma, literatürdeki farkındalık boşluğunu doldurarak gelecekteki çalışmalara yön verecek temel bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health tourism has rapidly become a growing sector on a global scale and has gained economic, social, and strategic importance for countries. In Türkiye, the sustainable development of this sector and the enhancement of its international competitiveness are closely related to the awareness levels of institutions operating in the field of health tourism regarding public support mechanisms. This study evaluates the awareness levels of institutions holding a health tourism authorization certificate across Türkiye towards the supports provided by the Ministry of Trade, their utilization of these supports, the problems encountered, and their suggestions. The research population consists of 337 authorized institutions in Türkiye. Data were collected through a questionnaire form structured with expert opinions and analyzed using SPSS 25.0. Frequency analysis, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and content analysis methods were employed. Findings revealed that participants' general awareness level regarding the supports is moderate. Only 43.3% of the institutions benefit from the supports, and the most frequently encountered problems during the application process are complex procedures, regulatory changes, and long payment periods. It was found that the awareness levels of cooperation organizations regarding the supports are significantly higher than those of other types of institutions. Based on the hypotheses tested in the study, significant differences were found in awareness levels regarding health tourism supports according to variables such as institution type, utilization of supports, receiving consultancy services, and finding the supports sufficient. Additionally, the rate of increase in health tourism revenues over the past three years significantly affects the awareness level of supports. These findings indicate that access to and perception of benefits from the supports vary depending on institutional characteristics. The study recommends simplifying the application processes, expanding information and training activities to enhance the effectiveness of health tourism supports. Furthermore, it is considered that awareness levels can be increased through practices such as strengthening sectoral collaborations, training qualified human resources, and rewarding successful institutions. The research provides key findings that address the awareness gap in the literature and guide future studies.