Chatbot çağında akademik bütünlük: ChatGPT 'nin dil eğitimine entegrasyonu üzerine bir araştırma
Academic integrity in the age of chatbots: A study of ChatGPT's integration in English language teaching
  1. Tez No: 949874
  2. Yazar: SAMAR ABDULTAWAB SAIF MOHAMMED AL-ARIQI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GEÇİKLİ, DOÇ. DR. ARZU EKOÇ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Science and Technology, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç:. Bu çalışmanın temel amacı, ChatGPT'nin İngiliz dili eğitimi alanında akademik bütünlüğe dair bir inceleme yapmak üzere yapay zeka ve sohbet robotlarının dahil edilmesiyle bağlantılı etik ikilemleri incelemektir. Bu bağlamda, İngiliz dili eğitimi kapsamında yapay zeka güdümlü sohbet robotlarının kullanımıyla ortaya çıkan temel etik hususların anlamlandırılması planlanmaktadır. Yöntem: Çalışmanın deseni nicel paradigma çerçevesinde şekillenen mevcut durumu sorgulayan betimsel desen ve etik kaygılar, akademik bütünlük ve algılanan avantajlar/dezavantajlar arasındaki ilişkiye bakmak üzere genel tarama modelinin bir alt türü olan ilişkisel desendir. Bu bağlamda çalışmanın veri kaynağı sayısal veriler olup bu sayısal verilerin elde edilmesinde üç ana ölçekten oluşan bir veri toplama formundan faydalanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analizlere tabi tutularak İngiliz dili eğitimi kapsamında yapay zeka entegrasyonuna yönelik akdemisyenlerinin akdemik bütnlük noktasında etik kaygılar, akademik bütünlük ve algılanan avantajlar/dezavantajlar boyutlarına dair görüşleri tespit edilmiştir. Verilerin analizi SPSS23 yardımıyla yapılmıştır. Betimsel analizlerin ardından, korelasyon analizlerinden faydalanarak ölçekler arasındaki ilişki incelenmiştir Bulgular:. Bulgular, akademisyenlerin genel olarak kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimlerini kolaylaştırma potansiyeli nedeniyle YZ'ye olumlu bir bakış açısına sahip olduklarını göstermekle beraber; akademik bütünlük ve bu tür teknolojinin etik etkileri konusunda da önemli kaygılara sahip olduklarını da göstermektedir. Sonuçlar: ChatGPT'nin İngilizce dil eğitimine entegrasyonu, dil edinimini geliştirmek, öğrenme deneyimlerini kişiselleştirmek ve eğitimcileri güçlendirmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. ChatGPT, yazma geliştirme, konuşma pratiği ve kişiselleştirilmiş öğrenmeye yönelik araçlar sağlayarak dil eğitiminin dinamiklerini dönüştürebilir. Potansiyel dezavantajları en aza indirirken ChatGPT'nin faydalarını gerçekleştirmek için dengeli bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Açık yönergeler oluşturmak, etik konusundaki tartışmaları teşvik etmek, eleştirel katılımı teşvik etmek ve mesleki gelişim fırsatları sağlamak, başarılı entegrasyon için hayati öneme sahiptir. Eğitimciler bunu yaparak, zenginleştirici ve etkili bir dil öğrenme ortamı yaratmak için yapay zekanın gücünden yararlanabilirler.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to examine the ethical dilemmas associated with the inclusion of AI and chatbots in order to conduct an examination of ChatGPT's academic integrity in the field of English language education. In this context, it is planned to make sense of the basic ethical issues arising from the use of AI-driven chatbots in the context of English language education. Method: The design of the study is a descriptive design that questions the current situation shaped within the framework of the quantitative paradigm and a correlational design, which is a subtype of the general survey model, to examine the correlation between ethical concerns, academic integrity and perceived risks/benefits. In this context, the data source of the study is numerical data, and a data collection form consisting of three main scales was used to obtain these numerical data. The obtained data were subjected to statistical analyses and the views of academicians on the dimensions of ethical concerns, academic integrity and perceived benefits/risks regarding the integration of artificial intelligence within the scope of English language education were determined. The analysis of the data was carried out with the help of SPSS23. After the descriptive analyses, the relationship between the scales was examined using correlation analyses. Findings: Findings indicate that academics are generally associated with a positive view of AI due to its potential to facilitate personalized learning experiences; It is also strengthened by having significant concerns about academic integrity and the ethics of such technological products. Conclusions: The integration of ChatGPT into English language education has tremendous potential to enhance language acquisition, individualize learning experiences, and empower educators. ChatGPT can transform the dynamics of language education by providing tools for writing development, speaking practice, and personalized learning. A balanced approach is needed to realize the benefits of ChatGPT while minimizing potential drawbacks. Establishing clear guidelines, encouraging discussions on ethics, encouraging critical engagement, and providing professional development opportunities are vital to successful integration. By doing so, educators can leverage the power of AI to create an enriching and effective language learning environment.