Ameliyathanede ve acil serviste görev yapan sağlık profesyonellerinin gürültü hassasiyetleri ve dikkat düzeylerinin belirlenmesi
Determination of noise sensitivity and attention levels of healthcare professionals working in operating rooms
  1. Tez No: 949875
  2. Yazar: BAYRAM SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ameliyathane ve acil serviste görev yapan sağlık profesyonellerinin gürültü hassasiyeti ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve gürültünün sağlık profesyonelleri ile hastalar üzerindeki etkilerini inceleyen bu çalışma; 200 sağlık profesyonelinden (127 kadın, 73 erkek) oluşan bir örneklemle gerçekleştirilmiştir. Veriler; Tanıtıcı Özellikler Formu, Weinstein Gürültü Hassasiyeti Ölçeği (WGHÖ) ve Bilinçli Farkındalık ve Dikkat Ölçeği (MAAS) ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examining the relationship between noise sensitivity and mindfulness levels of healthcare professionals working in operating rooms and emergency departments, as well as the effects of noise on healthcare professionals and patients, was conducted with a sample of 200 healthcare professionals (127 female, 73 male). Data were collected using the Demographic Characteristics Form, the Weinstein Noise Sensitivity Scale (WNSS), and the Mindful Attention Awareness Scale (MAAS).