Konjenital katarakt cerrahisi sonrasında uygulanan farklı optik rehabilitasyonların sonuç görme, ambliyopi ve şaşılık üzerine etkileri
Effects of different optical rehabilitations applied after congenital cataract surgery on visual outcomes, amblyopia, and strabismus
- Tez No: 949891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN AKSU CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Konjenital katarakt cerrahisi geçirmiş hastalarda, uygulanan farklı optik rehabilitasyon yöntemlerinin, nihai görme keskinliği, ambliyopi oluşunu ve şaşılık gelişimi üzerine olan etkilerini karşılaştırmak ve değerlendirmektir. Ayrıca, hastaların seçilen rehabilitasyon yöntemlerine gösterdiği uyumunun ve ambliyopiyi önlemek amacıyla verilen kapama tedavisine gösterdiği uyumun da bu sonuçlara etkisi görülmek istenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmada, 2011–2023 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda konjenital katarakt cerrahisi yapılan ve en az 1 yıl takip edilen 64 hastanın (107 göz) verileri incelendi. Primer veya sekonder intraokuler lens (İOL) implantasyonu veya afak olarak optik rehabilitasyon uygulanmış hastalar gruplandırılarak değerlendirildi. Hastaların gözlük ve kontakt lens rehabilitasyonuna ve kapama tedavisine uyumluluğu da değerlendirilerek ilk ve son muayenedeki görme keskinliği, şaşılık, disosiye deviasyonlar ve nistagmus gibi muayene bulguları; glokom, vizüel aks opasifikasyonu gibi postoperatif komplikasyonlar grup içi ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Karşılaştırmalar unilateral ve bilateral olgularda ayrı ayrı yapıldı. Görme keskinlikleri CSM (santral, sabit, sürdürülebilir) sınıflamasına göre ve Snellen eşeli ile değerlendirildi ve tüm veriler istatistiksel analiz için LogMAR formatına dönüştürüldü. BULGULAR: Hastaların cinsiyet dağılımı %50-50 olarak görülmüştür. Hastaların başvuru yaşı ortalama 7,52±8,80 (0,5-36) ay, cerrahi yaşı ortalama 9,11±10,00 (1-48) ay, takip süresi 62,44±29,86 aydır. 64 hastanın 34'üne primer İOL, 12'sine sekonder İOL implantasyonu yapılmıştır, 18 hasta afak bırakılmıştır.Primer İOL implantasyonu yapılmayan 30 hastanın 18'ine kontakt lens (KL) ile, 12'sine gözlük ile rehabilitasyon başlanmış, ancak KL tedariği ve uyum sağlamadaki güçlükler sebebiyle 14'ünün rehabilitasyonu değiştirilmiştir. Unilateral olgularda primer İOL olan grupta son görme düzeyi 0,30±0,19 0,4 (0-0,5)LogMAR, sekonder İOL olan grupta 1,03±0,26 (0,6-1,3) LogMAR olarak bulunmuştur (p=0,001). Unilateral olgularda tek afak hasta (KL kullanan) olduğu için bu hasta karşılaştırmalara dahil edilmemiştir. Bilateral olgularda primer İOL olanlarda son görme keskinliği 0,34±0,31(0-1,3) LogMAR, sekonder İOL olanlarda 0,65±0,36 (0,2-1,3), afak grupta 0,62±0,41(0-1,3) LogMAR olarak bulunmuştur (p=0,001). Unilateral olgularda sekonder İOL olan hastalarda son muayenede disosiye vertikal deviasyon (DVD) Primer İOL olanlara göre daha yüksek izlenmiştir (p=0,014). Bilateral olgularda manifest nistagmus, primer İOL implantasyonu yapılmayan grupta daha yüksek oranda görülmüştür (p=0,021). Bilateral olgularda takip boyunca glokom insidansı primer İOL grubunda %16,7, primer İOL olmayan grupta %54,5 olarak izlenmiştir (p=0,001). Çalışmamızda vizüel aks opasifikasyonu (VAO) primer İOL grubunda %19, primer İOL olmayan grupta %34,6 oranında izlenmiştir (p=0,146). SONUÇ: Afak hastalarda KL kullanımında ülkemizde yüksek maliyet, lens tedariğindeki zorluklar ve ebeveynlerin uyum gösterememesi gibi önemli güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Çalışmamızda primer İOL implantasyonu yapılan olguların görme sonuçları daha iyi, komplikasyon oranı daha az izlenmiştir.Primer İOL implantasyonu, uygun hasta seçimi ile iki yaş altı çocuklarda dahi güvenli ve etkili bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This study aimed to compare and evaluate the effects of different optical rehabilitation methods on final visual acuity, amblyopia development, and strabismus occurrence in patients who underwent congenital cataract surgery. It also examined whether patients' adherence to these rehabilitation approaches and compliance with occlusion therapy prescribed to prevent amblyopia had an effect on visual and clinical outcomes. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study included 64 patients (107 eyes) who underwent congenital cataract surgery at the Istanbul Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between 2011 and 2023, and were followed for at least one year. Patients were grouped according to whether they underwent primary or secondary intraocular lens (IOL) implantation or remained aphakic. Compliance with glasses or contact lens rehabilitation and occlusion therapy was assessed. Initial and final visual acuity, strabismus, dissociated deviations, and nystagmus, along with postoperative complications such as glaucoma and visual axis opacification (VAO), were compared within and between groups. Analyses were conducted separately for unilateral and bilateral cases. Visual acuity was evaluated using the Central, Steady, Maintained (CSM) classification and the Snellen chart, and all values were converted into LogMAR format for statistical analysis. RESULTS: Gender distribution was equal (50% male, 50% female). The mean age at presentation was 7.52±8.80 (0.5–36) months, mean surgical age was 9.11±10.00 (1–48) months, and mean follow-up duration was 62.44±29.86 months. Primary IOL implantation was performed in 34 patients, secondary IOL in 12 patients, and 18 patients were left aphakic. Of the 30 patients without primary IOL, 18 initially received contact lens (CL) rehabilitation and 12 received spectacles. However, due to challenges in CL supply and compliance, rehabilitation was altered in 14 of them. In unilateral cases, final visual acuity was 0.30±0.19 (range 0–0.5) LogMAR in the primary IOL group, and 1.03±0.26 (0.6–1.3) LogMAR in the secondary IOL group (p=0.001). The only aphakic unilateral patient (with CL use) was excluded from comparative analysis. In bilateral cases, final visual acuity was 0.34±0.31 (0–1.3) LogMAR in the primary IOL group, 0.65±0.36 (0.2–1.3) in the secondary IOL group, and 0.62±0.41 (0–1.3) in the aphakic group (p=0.001). In unilateral cases, dissociated vertical deviation (DVD) was significantly higher in the secondary IOL group than in the primary IOL group (p=0.014). In bilateral cases, manifest nystagmus was more frequently observed in patients without primary IOL implantation (p=0.021). Glaucoma incidence throughout follow-up was 16.7% in the primary IOL group and 54.5% in the non-primary IOL group (p=0.001). VAO occurred in 19% of eyes with primary IOL and 34.6% of eyes without primary IOL (p=0.146). CONCLUSION: In aphakic patients, contact lens use is associated with significant challenges in countries like ours due to high costs, supply difficulties, and limited parental compliance. In our study, visual outcomes were better and complication rates were lower in patients who underwent primary IOL implantation. With appropriate patient selection, primary IOL implantation may be a safe and effective option even in children under two years of age.